List motywacyjny to pismo, które dołącza się do CV i jest jego uzupełnieniem, ale służy też wypromowaniu Ciebie i utwierdzeniu rekrutera w przekonaniu, że to właśnie Ciebie powinien zaprosić na spotkanie. Chcesz napisać klasyczny i dobry list motywacyjny do pracy? Sprawdź poniższy poradnik!
Zastanawiasz się jak napisać list motywacyjny? Poświęcić temu zadaniu nieco czasu i napisz własny, spersonalizowany list motywacyjny, kierowany do określonego pracodawcy lub rekrutera. Sprawdź poniższe wytyczne, które pomogą Ci w zdobyciu wymarzonego stanowiska:
Stwórz list, który nawiązuje bezpośrednio do ogłoszenia o pracę. Zawrzyj w treści info o swoich umiejętnościach i kwalifikacjach. List motywacyjny ma pokazać pracodawcy, jak wiele korzyści dla firmy niesie zatrudnienie właśnie Ciebie. Pamiętaj też, by opisać wyłącznie te umiejętności i kwalifikacje, które przydadzą się na nowym stanowisku.
Unikaj “oklepanych” stwierdzeń ogólnych, których używają wszyscy. Zdania typu „dobrze sobie radzę w pracy pod presją czasu”, „umiem pracować samodzielnie i w zespole” nie wyróżnią Cię wśród kandydatów. Umieść w liście liczby, statystyki, porównania – z pewnością bardziej zapadną w pamięci pracodawcy.
Postaraj się uwzględnić w liście motywacyjnym wszystko to, na co nie było miejsca w CV, a także rozwinąć te aspekty z CV, które mogą być istotne w pracy na stanowisku, na które rekrutujesz.
Tak samo jak każdy list, również ten motywacyjny wymaga zachowania stosownej etykiety, dlatego pamiętaj o zwrotach grzecznościowych typu Szanowni Państwo, Szanowny Panie/Pani. Zakończ go elegancko, pisząc np. Z poważaniem albo Z wyrazami szacunku, by podkreślić formalny ton swojej wypowiedzi.
List to pierwszy kontaktem przełożonego z kandydatem. często to właśnie on pozwala dostać się na praktyki i staż do wymarzonej firmy! Nawet jeśli piszesz pierwszy list motywacyjny w życiu- możesz to zrobić po mistrzowsku! Sprawdź wzór listu motywacyjnego na praktyki i inspiruj się u najlepszych.
6. Pamiętaj, że list motywacyjny nie powinien być długi
Krótka, ale sensowna forma wypowiedzi to pewność, że list zostanie przeczytany w całości. Udowodnisz, że jesteś rzeczowy i konkretny. W ostatnim akapicie listu motywacyjnego wyraź chęć osobistego spotkania, a na koniec podpisz się - koniecznie odręcznie.
Nie ma nic gorszego, niż dobry w treści list motywacyjny, w którym roi sie od błędów! W oczach pracodawcy możesz wyjść na osobę nieskrupulatną, która nie przykłada się do swoich obowiązków. Na koniec koniecznie sprawdź i uaktualnij dane kontaktowe.
List motywacyjny - Twoja przepustka na wymarzone stanowisko
Jest wiele zalet z napisania dobrego listu motywacyjnego: wyróżni Cię na tle innych rekrutujących, sprawi, że znajdziesz się w grupie kandydatów autentycznie zainteresowanych pracą w danym przedsiębiorstwie. Bywa pismem, które finalnie utwierdza rekrutera w przekonaniu, że jesteś odpowiednią osobą na dane stanowisko. Przydatne informacje na temat tego, jak napisać dobry list motywacyjny zawiera fachowy i rzetelny poradnik dla pracownika - Gowork.pl. To także szereg ważnych wiadomości dotyczących ofert pracy, prawa pracy, kariery czy rozwoju osobistego.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez