ChatGPT – najciekawsze rozwiązanie technologiczne roku 2022. Pisze wiersze, bajki, artykuły, odpowiada na trudne pytania. Wyręcza copywriterów i może być świetnym wsparciem dla specjalistów ds. HR. Dowiedz się, jak korzystać z jego umiejętności.
1. Czym jest ChatGPT?
2. Jak rekruterzy mogą wykorzystać ChatGPT?
3. Jak zadawać pytania ChatGPT, aby wykorzystać jego umiejętności?
4. Czy na ChatGPT można w pełni polegać?
5. Podsumowanie
ChatGPT potrafi przyznawać się do błędów, niewiedzy, kwestionować nieprawidłowe założenia lub odrzucać nieodpowiednie żądania. Był trenowany na ogromnych zbiorach danych, a cały proces uczenia się został zakończony w 2022 roku.
Jak można wykorzystać ChatGPT w rekrutacji i działach HR?
Oto kilka przykładów, jak ChatGPT może pomóc HR-owcom w ich codziennej pracy.
Generowanie spersonalizowanych i angażujących ogłoszeń o pracę i opisów stanowisk oraz innych materiałów rekrutacyjnych
Wystarczy poprosić bota o stworzenie opisu, umieścić kilka kluczowych informacji i gotowe! Otrzymujesz draft, który po podaniu niewielkiej korekcie, możesz śmiało wykorzystać w procesie rekrutacji.
Udzielanie precyzyjnych odpowiedzi na pytania kandydatów
Kandydat zadaje pytanie, a Ty pytasz bota o stworzenie odpowiedzi. Podając dane wejściowe i narzucając formę odpowiedzi, uzyskasz treść, która po korekcie może zostać przesłana do kandydata.
Oferowanie sugestii poprawiających różne procesy HR
Jakiś proces w firmie wymaga poprawy, ale nie wiesz, od czego zacząć? ChatGPT to kopalnia pomysłów! Poproś go o pomoc, a być może na liście sugestii znajdziesz tę, która rzeczywiście rozwiąże Twój problem.
Generowanie pomysłów na zwiększanie zaangażowania pracowników
Podobnie jak w przypadku procesów, ChatGPT może generować pomysły związane z zaangażowaniem pracowników. Jego podpowiedzi naprowadzą Cię na właściwe rozwiązanie, które możesz wykorzystać w swoich działaniach.
Tworzenie szablonów różnych dokumentów kadrowych
Nie masz pomysłu, jak ma wyglądać Twoja ankieta satysfakcji? ChatGPT potrafi stworzyć różne rodzaje dokumentów kadrowych. Pamiętaj, by zawsze zweryfikować ich kształt pod kątem prawnym, jeśli chcesz, by stały się oficjalnymi dokumentami Twojej firmy.
W czym jeszcze ChatGPT może pomóc działowi HR?
• możesz stworzyć angażujące materiały szkoleniowe, zdania dla uczestników warsztatów, quizy itp.;
• możesz tworzyć angażujące treści o osiągnięciach pracowników i sukcesach firmy oraz udostępniać je w formie np. firmowego newslettera lub umieszczać w mediach społecznościowych firmy;
• możesz tworzyć szablony rozmów kwalifikacyjnych, wywiadów personalnych, rozmów 1:1, exit interview itp. i wykorzystywać je w codziennej pracy.
Szybkość, z jaką ChatGPT generuje odpowiedzi, pozwoli Twoim pracownikom oszczędzić sporo czasu.
Oto co podpowiada na ten temat sam ChatGPT:
Pamiętaj, że to tylko narzędzie. Im bardziej złożone zapytanie, tym większa szansa na pomyłkę. Konstruuj proste polecenia, np.:
• Jakie kluczowe metryki powinienem śledzić, aby mierzyć wydajność mojego zespołu rekrutacyjnego?
• Jak mogę zidentyfikować najlepszych kandydatów na konkretne stanowisko?
• Jak mogę poprawić doświadczenie kandydatów i zwiększyć szansę na udane rekrutacje?
• Jakie są najlepsze praktyki dotyczące skutecznych rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami?
• Jak mogę tworzyć skuteczne i angażujące opisy stanowisk, które przyciągną najlepszych kandydatów?
• Jak mogę wykorzystać technologię i automatyzację do poprawy wydajności i skuteczności procesów rekrutacyjnych i HR?
Możesz też zwracać się do bota bardziej „po ludzku”, a on bez trudu odczyta polecenie.
Czy na ChatGPT można w pełni polegać?
Chociaż ChatGPT sprawia wrażenie superkompetentnego, najtańszego pracownika w Twojej firmie, ma swoje ograniczenia. Twórcy tego narzędzia nie ukrywają, że bot nie zastąpi ludzkiego doświadczenia i wiedzy. Nie będzie w stanie zrozumieć potocznego języka, żargonu branżowego, niektórych aspektów kulturowych. Owszem, był trenowany na ogromnych zbiorach danych, ale to dane skończone. Jeśli więc chcesz korzystać z jego pomocy, każdorazowo weryfikuj prawdziwość otrzymanych odpowiedzi – dokonuj redakcji merytorycznej i językowej.
Podsumowanie
Automatyzacja jest pierwszym stopniem do optymalizacji kosztów i czasu pracy. Jeśli w Twojej firmie zostało wdrożone oprogramowanie HRM, to już to wiesz z autopsji. A jeżeli korzystasz z rozwiązania takiego jak PeopleForce, gdzie możesz tworzyć wzory korespondencji, ankiety, opisy stanowisk – ChatGPT dodatkowo przyśpieszy Twoją pracę i pozwoli Ci szybko stworzyć odpowiednie treści, które potem wykorzystasz jako szablony systemowe.
Jednak chociaż ChatGPT to nieoceniony pomocnik, ale nie myśl jeszcze o zastępowaniu nim swoich specjalistów! Doświadczenie i wiedza oraz empatia to atuty nieosiągalne dla sztucznej inteligencji. To, co możesz z pewnością zrobić, to nauczyć swój zespół korzystać z tego narzędzia.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez