Duże zmiany dotyczące umów na czas określony

2015-08-27 15:49:06 (ost. akt: 2015-08-27 15:49:13)
Od lutego 2016 pracodawca będzie mógł podpisać z pracownikiem maksymalnie 3 umowy na czas określony.

Od lutego 2016 pracodawca będzie mógł podpisać z pracownikiem maksymalnie 3 umowy na czas określony.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Nowelizacja ustawy dotyczących umów na czas określony w Kodeksie Pracy została podpisana przez prezydenta. Zmiany wejdą w życie od lutego 2016 roku.

Zmiany będą fundamentalne dla osób zatrudnionych na umowę o pracę na czas określony. Co się zmieni? Pracodawca będzie mógł zawrzeć tylko trzy takie umowy z pracownikiem, a maksymalny czas ich trwania będzie wynosił 33 miesiące. Dotychczas można było podpisać tylko dwie umowy na czas określony pod rząd, ale za to bez limitu czasowego – i tak np. można było podpisać jedną umowę na 3 lata, drugą umowę znów na 3 lata, a jeśli potem był choćby miesiąc przerwy w zatrudnieniu, ten „licznik” się zerował i znów można było podpisać kolejną umowę na czas określony. Według nowych przepisów takiej możliwości już nie będzie – przerwa w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy nie będzie mieć znaczenia, a za czwartym razem i po upływie maksymalnie 33 miesięcy pracodawca musi zaoferować pracownikowi umowę o pracę na czas nieokreślony. Ta zasada nie będzie obowiązywać jedynie w przypadku prac sezonowych, dorywczych oraz w sytuacji pracy w zastępstwie i pracy na czas kadencji. Takie odejście od reguł pracodawca będzie musiał jednak wyjaśnić przed Okręgowym Inspektorem Pracy.

Nowe zasady będą obowiązywać te umowy, które w chwili wejścia w życie nowelizacji (czyli 22 lutego 2016 roku) były zawarte na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Przykładowo, jeśli pracownik wówczas będzie w trakcie realizacji drugiej umowy na czas określony np. na rok, to po zakończeniu tej drugiej pracodawca będzie mógł podpisać już tylko jedną umowę na czas określony.

Zmienią się także zasady wypowiedzenia umowy na czas określony. Termin wypowiedzenia będzie odtąd zależy nie od rodzaju umowy, a od długości jej trwania. Np. jeśli umowa jest zawarta na mniej niż 6 miesięcy, czas wypowiedzenia to 2 tygodnie, ale jeśli umowa jest na więcej niż pół roku, ten okres zwiększa się do miesiąca. A jeśli umowa obejmuje 3 lata, okres wypowiedzenia to 3 miesiące.

jk

Komentarze (2)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. elka #1963960 | 83.13.*.* 30 mar 2016 09:15

    A ta reklama przed to ????

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. cde #1802976 | 178.235.*.* 27 sie 2015 19:25

    Spotkałem się z taka praktyką. Proszono by w ostatnim dniu pracy delikwent przyniósł oryginał umowy na czas określony bo zostanie mu wypisana kolejna umowa na czas określony Oczywiście oryginał poprzedniej umowy został zniszczony, wypisano kolejną na czas określony z "drobnym szczegółem". Czas rozpoczęcia był wpisany z tej zniszczonej. Kolejna zawsze była " pierwszą".

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz