Jak uchronić się przed bezrobociem. Pomyśl o tym już przy wyborze kierunku studiów

2010-06-15 08:49:26 (ost. akt: 2010-06-15 12:30:28)

Od wielu lat bezrobocie stanowi jeden z najważniejszych problemów społecznych i gospodarczych w naszym kraju. Poprzez pracę realizujemy swoje plany życiowe, zdobywamy pozycję i szacunek. Praca kształtuje naszą osobowość, postawy oraz pozycję w społeczeństwie. Najczęściej jest źródłem utrzymania, a tym samym wyznacza standard i poziom życia.

Zagrożenie brakiem pracy dotyczy wszystkich ludzi, niezależnie od wieku, płci, kwalifikacji, doświadczenia zawodowego i wykształcenia.

W latach 80 -tych bezrobocie wśród osób z wykształceniem wyższym było zjawiskiem niezwykle rzadko spotykanym. Ukończenie studiów wyższych najczęściej gwarantowało szybkie znalezienie zatrudnienia. Obecnie liczba bezrobotnych z wyższym wykształceniem systematycznie rośnie, natomiast posiadanie dyplomu studiów wyższych, nie tylko nie zapewnia zatrudnienia, ale także nie chroni przed utratą pracy. Nie zawsze ułatwia ono wejście na rynek pracy, natomiast największe szanse na podjęcie pracy mają osoby posiadające aktualnie poszukiwane przez pracodawców kwalifikacje i doświadczenie zawodowe. Nie oznacza to oczywiście, że pracodawcy nie poszukują i nie zatrudniają osób z wyższym wykształceniem oraz że nie warto studiować.

Ze względu na zmieniający się rynek pracy trudno określić jaki kierunek studiów wybrać. Wybór uczelni i zawodu nie może być jednak przypadkowy. Decyzja w tym zakresie powinna być świadoma, przemyślana i poprzedzona analizą rynku pracy.

Dokonując wyboru kierunku kształcenia warto:
- dokładnie zapoznać się z charakterem zawodu, który chcemy wykonywać,
- skorzystać z pomocy doradcy zawodowego, który udzieli pomocy w zakresie wyboru
kierunku kształcenia uwzględniając predyspozycje i zainteresowania kandydata,
- sprawdzić czy na wybrany zawód jest zapotrzebowanie na rynku pracy,
- szukać kierunków kształcenia odpowiednich nie tylko do własnych zainteresowań, ale także
do możliwości, predyspozycji, umiejętności.

Szanse na znalezienie odpowiedniego zatrudnienia po zakończeniu studiów wzrosną jeśli:
- uzupełnisz wykształcenie dodatkowymi kwalifikacjami uzyskiwanymi w trakcie
szkoleń ( np. bardzo dobra znajomość obsługi komputera i programów komputerowych lub
biegła znajomość co najmniej jednego języka obcego to umiejętności poszukiwane przez
pracodawców ),
- nie będziesz się ograniczać do szukania pracy wyłącznie w zawodzie uzyskanym w trakcie
studiów ( niejednokrotnie łatwiej jest znaleźć pracę zgodną z wcześniej uzyskanymi
kwalifikacjami),
- będziesz gotowy do podjęcia pracy poza miejscem zamieszkania,
- będziesz aktywnie szukać pracy jeszcze w trakcie trwania studiów,
- w trakcie nauki będziesz podejmować prace dorywcze lub sezonowe ( każde doświadczenie
zawodowe jest ważne i może mieć wpływ na podjęcie przyszłej pracy),
- każdorazowo będziesz przygotowany do rozmowy z pracodawcą,
- będziesz rozwijać swoje umiejętności interpersonalne ( komunikatywność, umiejętność
pracy w grupie, łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi to wartości cenione przez
pracodawców).

Pracodawcy poszukują i będą poszukiwali kandydatów do pracy na różnych stanowiskach. Zmieniający się rynek pracy stawia co chwilę nowe wymagania. Każdy ma szanse na podjęcie pracy. Wszystko zależy od nas samych i od naszej mobilności zawodowej tj. gotowości do zmiany lub uzupełnienia swoich kwalifikacji zawodowych, zawodu, stanowiska pracy, miejsca zatrudnienia .

Katarzyna Pietkiewicz
Miejski Urząd Pracy
ul. Piłsudskiego 64b
10-450 Olsztyn
www.mup.olsztyn.ibip.pl

Urząd Pracy Powiatu Olsztyńskiego
ul. Piłsudskiego 64b
10-450 Olsztyn
www.uppo.olsztyn.ibip.pl


Tagi:

Komentarze (4)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wojciech #359334 | 83.29.*.* 23 sie 2011 18:52

  W mojej ocenie jedyną możliwoscią uchronienia się przed bezrobociem jest stworzenie sobie dodatkowych źródeł dochodu. Doskonale sprawdzają się w tym zakresie internetowe biznesy oparte o nowe technologie, np.: rotator.biznesmatik.pl Dopiero w momencie, kiedy czerpiemy dochody z różnych, niezależnych źródeł, możemy czuć się zabezpieczeni przed utratą pracy.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. dariuszuk.bloog.pl #323661 | 94.175.*.* 16 lip 2011 21:46

  Zawsze miałem pracę. Terror i dyskryminacja religijna,uprzywilejowanie emigrantów z Watykanu,wprowadzenie ustroju autokratycznego spowodowało brak poczucia bezpieczeństwa socjalnego. Gadasz z Bogiem płacisz 10 kro-tnie niższe podatki więc wielu „CWANYCH”rżnie przygłupa i bogaci się na tym. Wzrost przestępczości,prostytucji,alkoholizmu wynikiem niekompetencji władz samorządowych zdominowanych przez środowiska uzależnionych religijnie –chorych psychicznie –Syndrom Jerozolimski. Brak miejsc do leczenia sprawia że chorych umieszcza się na stanowiskach publicznych gdzie trwonią podatki i zaciągają długi publiczne zwiększając opodatkowanie prowadzących działalność gospodarczą, np.25 krotny wzrost podatku, czyni brak rentowności i żaden bank nie powinien udzielić kredytu inwestycyjnego. Dyskryminacja religijna w pracy, urzędach przypomina faszyzm od 1936roku i masowa emigracja łagodzi niepokoje społeczne-do czasu. Ten kto ma kasę patrzy na to i inwestuje daleko byle nie tu. Brak środków produkcji mimo zadłużenia ponad 300 miliardów $ pakowanych marionetkowym rządom kolaborantów ustroju przejściowego,to padnie jak Grecja,Irlandia,Portugalii teraz Włochy. To obszerny problem lecz przez 20 lat oświata nie przygotowała ludzi do rywalizacji o miejsca pracy j.angielski np. www.reed.co.uk ,uczelnie nie mają wykładowców z innych krajów mogących autoryzować poziom kształcenia,problem nostryfikacji zawodowych. Tyle na razie,pozdrawiam e-mail:dariuszuk@wp.pl

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. BA77 #210835 | 109.243.*.* 24 lut 2011 12:14

   jak nie znajdę poręczycieli na pomoc finansową URZĘDU PRACY to mogę sobie tylko marzyc o otwarciu działalności.Łatwiej dostawać zapomogę z kasy miejskiej na żywność niż konkretną pomoc w ustanowieniu miejsca pracy.jak poloczyłam to przez 6 lat już miasto na mnie tyle wydało w formie zasiłków z MOPS-u.A URZĄD PRACY dalej nie da dotacji kierując się tępymi przepisami.pozdrawiam odpowiedzialne za to jednostki .nie dacie zarabiać to utrzymujcie wszystkich dalej!!!!!!!!!!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz