Pięć milionów dla młodych humanistów

2015-10-26 14:26:48 (ost. akt: 2015-10-26 15:01:08)
Pięć milionów dla młodych humanistów

Autor zdjęcia: pixabay

Rusza program Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego skierowany do humanistów: „Pomniki polskiej myśli filozoficznej, teologicznej i społecznej XX i XXI wieku”. Uczestnicy będą mogli ubiegać się o fundusze na badania związane z najnowszymi dokonaniami polskiej humanistyki.

Nowy program umożliwi popularyzację dokonań wybitnych intelektualistów ostatniego stulecia. Dofinansowane zostaną m.in. przedsięwzięcia dokumentacyjne, badawcze, archiwalne oraz edytorskie.

– Ten nowy program to kolejna nasza inicjatywa skierowana do środowiska humanistów – mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska. – Od kilku lat działa w Polsce unikalny na skalę europejską Narodowy Program Rozwoju Humanistyki, na który wydaliśmy już 370 mln zł. Inną inicjatywą MNiSW jest uwzględnienie specyfiki nauk humanistycznych i społecznych w nowej ocenie jednostek naukowych. Wprowadzamy też edukację filozoficzną do szkół ponadgimnazjalnych i wzmacniamy nauki podstawowe – budżet Narodowego Centrum Nauki wzrósł aż o 110 mln zł – dodaje prof. Kolarska-Bobińska.

Uczestnicy programu będą mogli ubiegać się o środki na przygotowanie nowych, krytycznych wydań pism polskich filozofów, teologów oraz myślicieli społecznych. Dofinansowane zostaną również działania nastawione na rozpowszechnienie dzieł w domenie publicznej oraz digitalizację najnowszych zbiorów.

Możliwe będzie także prowadzenie badań nad wyszczególnionymi obszarami polskiej humanistyki oraz ich związkami z myślą europejską i światową. Dzięki programowi interdyscyplinarne zespoły będą mogły na nowo przyjrzeć się związkom między trzema różnymi obszarami wiedzy.
Kwota przeznaczona na realizację programu to 5 mln zł. O przyznanie środków będą mogły ubiegać się jednostki i biblioteki naukowe oraz instytucje działające na rzecz nauki. W ramach programu zrealizowanych zostanie 5 wniosków - maksymalne dofinansowanie jednego projektu wynosi 1 mln zł.

Oficjalny komunikat konkursowy ukaże się w Monitorze Polskim 29 października. Nabór wniosków ruszy w listopadzie.

kraw

Komentarze (4)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. razgromilim nacyzm #1843785 | 217.99.*.* 27 paź 2015 15:53

  Układ limbiczny w mózgach polskojęzycznych jezusiaków. Humanistyczna konsumpcja portugalskiego biedronkowego śledzika przez humanistów. Genetyka populacji ludzkich na kontynencie europejskim.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ter #1842842 | 83.15.*.* 26 paź 2015 14:56

  zamiast humanistów lepiej sponsorować inżynierów. tym pierwszym i tak nic już nie pomoże...

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Pioter's #1842838 | 83.3.*.* 26 paź 2015 14:51

  Faktycznie "Dla Młodych humanistów". "O przyznanie środków będą mogły ubiegać się jednostki i biblioteki naukowe oraz instytucje działające na rzecz nauki. " Jednostki i biblioteki to faktycznie Młodzi Humaniści ;). Ach prawda, przecież to dla Młodych. :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)