Dotacje na nowy start

2015-11-02 12:19:17 (ost. akt: 2015-11-02 12:54:13)
Dotacje na nowy start

Autor zdjęcia: Grzegorz Wadowski

Bezrobocie, mimo spadku w ostatnich miesiącach, to jeden z największych problemów naszego regionu. Jedną z form pomocy osobom bezrobotnym jest udzielenie wsparcia przez urzędy pracy na otwarcie własnego biznesu.

Jedną z form aktywizacji bezrobotnych jest wsparcie finansowe. Urzędy pracy mają możliwość wsparcia przedsiębiorczości osób pozostających bez pracy przez dłuższy czas jednorazową dotacją na otwarcie własnej działalności gospodarczej. Dotacje w maksymalnej wysokości sześciokrotnego średniego wynagrodzenia w Polsce mogą otrzymać bezrobotni, absolwenci centrum integracji społecznej i absolwenci klubu integracji społecznej. Bezrobotny, absolwent CIS lub absolwent KIS zamierzający podjąć działalność gospodarczą może złożyć podanie do starosty powiatu, w którym zamieszkują lub chcą prowadzić działalność gospodarczą. Oczywiście osoby ubiegające się o taki zasiłek muszą spełnić znacznie więcej warunków. Nie mogą otrzymać wcześniej innych dotacji z Funduszu Pracy, innych bezzwrotnych środków publicznych na założenie działalności gospodarczej. Poza tym nie mogą w roku poprzedzającym złożenie podania prowadzić własnej działalności wpisanej do KRS. Takiej dotacji nie mogą otrzymać również osoby, które w ciągu dwóch lat poprzedzających złożenie wniosku być karane za przestępstwa gospodarcze. Oczywiście nie można również składać w tym samym czasie podań o wsparcie na ten sam biznes. Urzędy pracy mają grupy bezrobotnych, które są preferowane przy rozpatrywaniu wniosków. W pierwszej kolejności wsparcie otrzymają osoby, które straciły pracę w związku z sytuacją ekonomiczną zakładu pracy (likwidacja firmy lub restrukturyzacja) i chcą prowadzić działalność na terenie powiatu olsztyńskiego i Olsztyna.

Na co można przeznaczyć dotację? Na zakup niezbędnego do prowadzenia działalności sprzętu. Jeżeli na przykład chcemy otworzyć agencję reklamową, to pieniądze możemy przeznaczyć na przykład na zakup komputerów i potrzebnego oprogramowania. Więcej szczegółów można uzyskać w urzędzie pracy, pod który podlegamy.

Klub Integracji Społecznej to jednostka, która stawia sobie za cel pomoc osobom w odbudowie i podtrzymaniu uczestnictwa w życiu danej społeczności. Skupia osoby o podobnych problemach w integracji z resztą społeczeństwa. W takich miejscach spotykają się osoby, które np. mają problemy w wyjściu z bezrobocia.

kraw

Komentarze (3)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. :)) #1848747 | 89.228.*.* 3 lis 2015 10:44

    Spadek bezrobocia ? Chyba dzięki kreatywnej statystyce czyli na papierku. Pracujących nie przybywa, za to bezrobocie nagle cudownie maleje zwykle przed wyborami :) Tak jak przed wyborami malały ceny benzyny zbijane na POlityczne zapotrzebowanie jakie to mechanizmy opisywali sobie wybrańcy ludu z PO Sienkiewicz Belką czy inne w czasie baletów przy ośmiorniczkach, aby po wyborach gwałtownie wzrosnąć. Kreatywna księgowość i kreatywna statystyka to największa specjalność obecnej władzy. Przestępczość są w stanie na papierku ograniczyć w ciągu jednego dnia podnosząc granicę do której jest wykroczenie do ponad 400 zł i już wszystko co poniżej w statystykach już nie jest przestępstwem, tak samo za sukces walki z bezrobociem sprzedaje się mozolne wygładzanie statystyki, wycinanie z niej bezrobotnych choćby na parę miesięcy żeby się pięknie w okresie przedwyborczym zaprezentowało. Śmiech na sali. Cuda cuda cuda dla naiwnych

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. A #1848516 | 88.156.*.* 2 lis 2015 21:27

    Najwięcej dotacji dostają ci co zakładają firmy budowlane. I tym sposobem z pracujących na czarno zostają biznesmenami. Nadal będą robić to samo co do tej pory - będą podwykonawcami dla większych lub mniejszych cwaniaków. Teraz oprócz ryzyka że ktoś im nie zapłaci za wykonaną pracę dojdzie obowiązek zapłaty podatku i zusu (na szczęście przez 2 lata 1/3). A za dotację zakupią urządzenia i maszyny czyli narzędzia pracy, które do tej pory musiał im dostarczyć zleceniodawca. Ale ktoś zawsze coś tam zyska. Druga grupa to fryzjerki, kosmetyczki itp. Do tej pory robiły na czarno, teraz za 20 000 otworzą swoje gabinety. Dzięki dotacji i mniejszemu zusowi napsują trochę krwi tym co od lat działają. Po dwóch latach połowa takich zakładów znika, a w ciągu pięciu lat prawie 80 %. Aby dotacji nie trzeba zwracać wystarczy prowadzić firmę przez 1 rok. Obniżona składka zus jest przez 2 lata. Osobiście uważam, że zamiast dotacji powinny być udzielane preferencyjne zwrotne pożyczki. Zarówno dla tych co chcą otworzyć firmę jak i dla tych co chcą tworzyć miejsca pracy. Dzisiaj wiele małych firm ma problem ze zdolnością kredytową lub po prostu boi się inwestować w nowe miejsca pracy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)