Europejskie miliardy na horyzoncie

2015-11-16 13:29:33 (ost. akt: 2015-11-16 13:30:00)
Europejskie miliardy na horyzoncie

Autor zdjęcia: pixabay.com

Na naukowców biorących udział w programie „Horyzont 2020” czeka nawet 80 mld euro dotacji, dzięki której będą mogli prowadzić swoje badania i wdrażać ich rezultaty. Pakt dla Horyzontu 2020 podpisało 340 jednostek badawczych.

Podpisane zostało rozporządzenie uruchamiające program „Premia na Horyzoncie”. Naukowcy starający się o finansowanie w ramach europejskiego programu Horyzont 2020 otrzymają dzięki niemu dodatkowe fundusze.

„Horyzont 2020” to największy w historii program finansowania prac naukowo-badawczych w Europie. Jego budżet na lata 2014-2020 wynosi prawie 80 mld euro. Chodzi o stworzenie spójnego systemu finansowania innowacji: od koncepcji naukowej, poprzez etap badań, aż po wdrożenie nowych rozwiązań, produktów czy technologii. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaproponowało wspólne działanie na rzecz tego programu. Działania te opisane są w Pakcie dla Horyzontu 2020. Pod tym dobrowolnym zobowiązaniem do wspierania i aktywizacji zespołów badawczych w pozyskiwaniu pieniędzy ze wspólnego europejskiego budżetu na rozwój nauki podpisało się już ponad 340 jednostek naukowych i badawczych. Aby zwiększyć poziom zaangażowania polskiego środowiska naukowego w tej inicjatywie, ministerstwo przygotowało wsparcie finansowe na wynagrodzenia dla zaangażowanych w nią osób.

Kryteriami podziału środków w ramach premii będą między innymi: rola polskiego uczestnika w prowadzonym projekcie naukowym (koordynator lub partner) i tego, jaka kwota środków Unii Europejskiej przypada na polskiego uczestnika konsorcjum projektowego.
Jeżeli finansowanie ze środków Unii Europejskiej wyniesie do 1 mln euro, wnioskodawca będzie premiowany dodatkową kwotą równą 20 proc. przyznanych mu wcześniej środków. Jeżeli finansowanie przekroczy milion euro – poziom premii sięgnie aż 25 proc. Dodatkowe wsparcie w wysokości 10 proc. już przyznanych środków otrzymają koordynatorzy projektów oraz jednostek naukowych, w których realizowane są granty Europejskiej Rady do spraw Badań Naukowych.

kraw

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Mem #1859466 | 213.73.*.* 17 lis 2015 12:29

    Autorze gratulacje, piękna sugestia co polski naukowiec powinien mieć na horyzoncie... "Europejskie miliardy na horyzoncie", wydawało mi się że nauce i naukowcom powinny przyświecać inne cele. Piękny tytuł.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz