Maluchy na uczelni

2015-12-21 08:37:05 (ost. akt: 2015-12-21 08:37:26)

Dzięki pierwszej edycji programu przy 43 uczelniach w całej Polsce stworzono ponad 1300 miejsc opieki dla dzieci studentów i pracowników uczelni.

Maluchy na uczelni

Autor zdjęcia: Mateusz Klimek

Program „Maluch na uczelni” powraca, a szkoły wyższe po raz kolejny mają szansę ubiegać się o dodatkowe środki. Celem programu jest ułatwienie łączenia nauki i pracy zawodowej z opieką nad dzieckiem. Nowe miejsca opieki mogą zapobiec sytuacji, w której młodzi rodzice zmuszeni są do rezygnacji z zajęć lub przerwania kariery naukowej.

Przeprowadzona w 2015 r. pierwsza edycja programu została bardzo dobrze przyjęta przez polskie uczelnie. Dofinansowania pozwoliły na stworzenie 1346 miejsc opieki przy 43 uczelniach w całej Polsce. — „Maluch na uczelni” to znakomity pomysł i bardzo mu kibicuję — mówi podsekretarz stanu w MNiSW, dr hab. Teresa Czerwińska. — Daje młodym rodzicom szanse na pogodzenie rozwoju naukowego i zawodowego bez konieczności dokonywania wyborów pomiędzy pracą, a wychowywaniem dzieci . Studenci i pracownicy mogą dzięki niemu poczuć rzeczywiste wsparcie ze strony uczelni, takie inicjatywy pozwalają też na zbudowanie z nią jeszcze lepszej więzi — dodaje minister.

W tegorocznej edycji uczelnie mają szansę ubiegać się o dwa rodzaje środków: na stworzenie nowych placówek oraz na utrzymanie tych istniejących. Nowe miejsca dofinansowane zostaną w ramach modułu 3. Na ten cel przeznaczone zostanie 11 milionów złotych. Czas składania wniosków upływa 1 lutego 2016 r. Istniejące żłobki i klubiki mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach modułu 2., razem m.in. z ośrodkami gminnymi. Budżet tej części wynosi 80 mln zł. Termin składania wniosków upływa 12 stycznia 2016 r.

„Maluch na uczelni” jest efektem współpracy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To odpowiedź m.in. na częsty problem z miejscami opieki w placówkach samorządowych. „Maluch na uczelni” uzupełnia prowadzony od 2011 r. program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej „Maluch”, który w całym kraju wspiera powstawanie różnych form opieki nad dziećmi do lat trzech.

kraw

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB