Młodzi wciąż bezrobotni – z fakultetami, ale bez doświadczenia

2016-06-08 09:14:58 (ost. akt: 2016-06-08 09:15:05)
Młodzi wciąż bezrobotni – z fakultetami, ale bez doświadczenia

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Stopa bezrobocia Polaków w wieku 15–24 lata wynosi 10%. Chociaż jest to najlepszy wynik od 25 lat, zapewnienie pracy młodym nadal pozostaje wyzwaniem dla naszego kraju. Z pomocą przychodzą agencje doradztwa zawodowego.

Młode osoby po ukończeniu szkoły średniej oraz studiów mają trudności z wejściem na rynek pracy. Nie ulega wątpliwości, że decyzja o rozpoczęciu studiów bądź wybraniu kolejnego kierunku nie pomaga w zdobyciu pierwszego doświadczenia zawodowego. „Co więcej, młodzi przy wyborze szkoły średniej i uczelni wyższej nie kierują się swoimi zainteresowaniami, kompetencjami czy choćby potrzebami rynku. Najczęściej wybór jest przypadkowy i podsunięty przez rodziców” – mówi Anna Karaszewska z firmy zajmującej się aktywizacją zawodową i wsparciem osób bezrobotnych.

Wprowadzenie profesjonalnego doradztwa zawodowego w gimnazjach i szkołach średnich może rozwiązać problem bezrobocia wśród młodych. „Zajęcia prowadzone przez profesjonalistów pomogą uczniom w rozpoznaniu ich mocnych i słabych stron, potencjału oraz umiejętności, a także pokażą, jak funkcjonuje rynek pracy. Uczniowie mogliby się też dowiedzieć, jak przebiega rozmowa rekrutacyjna, jak przygotować CV i list motywacyjny oraz w jaki sposób efektywnie szukać zatrudnienia” – stwierdza rozmówczyni.

Zdaniem ekspertów pierwsze zdobyte doświadczenia zawodowe są decydujące dla dalszej kariery. Pozwalają młodym ludziom zorientować się, w czym są dobrzy, jakich warunków zatrudnienia oczekują i czego na pewno nie zaakceptują. „Próby podejmowania różnych prac są bardziej rozwijające niż kontynuowanie nauki na kierunku, który dopiero po czasie okazuje się niezgodny z naszymi pasjami” – uważa ekspertka.


infowire.pl

Komentarze (2)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. krzroy #2006981 | 81.190.*.* 8 cze 2016 12:07

    Co to za kategoria wiekowa? W naszym kraju istnieje obowiązek szkolny do 18 roku życia, czyli można mówić o bezrobociu w grupie 18 - 24 lata. W tej grupie jest cała spora ekipa studentów. Jeżeli w/w uznać za pracujących to mniej więcej oznacza że wszyscy ci którzy nie uczą się i nie studiują nie mają pracy.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Piotr #2006952 | 83.0.*.* 8 cze 2016 11:10

    Najlepszy wynik od 25 lat bo nigdy nie było takiej demograficznej zapaści. Nie ma młodych, to i nie ma bezrobocia w tej grupie...

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz