Infoholizm, czyli uzależnienie XXI wieku

2010-10-19 09:58:53 (ost. akt: 2010-10-19 10:05:20)

Zainteresowanie świeżymi informacjami, nowymi technologiami i ogólna ciekawość świata nikomu nie kojarzy się z czymś negatywnym. Jednak infoholizm, tak jak każde uzależnienie, może zacząć się całkiem niewinnie.

Nie możesz oderwać się od komputera? Masz problem.

Nie możesz oderwać się od komputera? Masz problem.

Autor zdjęcia: Dobrochna Bugiera

Zainteresowanie nowościami oraz informacjami jest tak naprawdę niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego umysłu. W ten sposób rozwijamy nasze zdolności poznawcze, a przede wszystkim zapobiegamy uwstecznianiu się. Po dynamicznym rozwoju mózgu w latach młodzieńczych, niećwiczona inteligencja może niestety spadać już od 15. roku życia. Ciekawość świata powinna nam więc towarzyszyć do późnej starości, problem leży natomiast gdzie indziej.

Pecet mój najlepszy przyjaciel
Komputer nie może stać się najważniejszym partnerem. Moment, w którym to się stanie jest momentem krytycznym. Niestety dla samych zainteresowanych jest to sytuacja nie do wykrycia. Uzależnienie postępuje najczęściej powoli, dlatego ciężko zorientować się, jak zmieniało się nasze zachowanie na przestrzeni kilku miesięcy, a nawet lat — mamy wrażenie, że spędzanie większości czasu przed komputerem jest czymś naturalnym. To zazwyczaj najbliżsi, po okresie zadowolenia z tego, że młody człowiek jest tak zainteresowany i ma osiągnięcia w tym co robi odkrywają, że tracą z nim kontakt.
— Jeżeli pojawiają się wtedy dodatkowo straty wynikające z nadmiernego zainteresowania jedną sferą, staje się to wyraźną wskazówką, że może to być uzależnienie - wyjaśnia Paweł Założyński. — Uzależnienie jest chorobą a mechanizm jej powstawania jest podobny jak w uzależnieniu od alkoholu, seksu czy hazardu. Zazwyczaj po okresie nadużywania przychodzi moment uzależnienia.

Osobowość skłonna do uzależnienia, czyli wszyscy jesteśmy ludźmi

Nie można jednoznacznie powiedzieć, że ktoś się uzależni a ktoś inny nie. Decyduje o tym indywidualna predyspozycja osobowościowa. Jednak dziecko, które widzi swojego ojca siedzącego godzinami przed monitorem komputera, będzie nabywać przekonania, że to najwłaściwszy sposób spędzania czasu. W taki sposób może się w nim dodatkowo wykształcić preferencja do wpadnięcia w nałóg korzystania z sieci. Jak można ustrzec się przed zagrożeniem?
— Zdrowy rozsądek nakazuje aby rozwijać się równomiernie w różnych sferach. Kiedy słucham wypowiedzi pianistów, którzy od najmłodszych lat godzinami ćwiczą grę na fortepianie uderza mnie ich zamiłowanie do malarstwa, podróży, gry w piłkę czy gotowania. Ta otwartość na otoczenie gwarantuje, że nie wpada się w pułapkę uzależnienia — mówi Paweł Założyński — Ważne jest szczególnie w przypadku młodych ludzi, aby słuchali informacji od najbliższych. Kiedy osoba skupiona przy monitorze komputera słyszy po raz kolejny: znowu nie ma cię z nami — to najwyższa pora, aby się zastanowić, czy za chwilę nie będzie za późno na powrót do życia, które rozwija a nie izoluje psychicznie i społecznie. Niestety w uzależnieniu ma się przekonanie, że się nad wszystkim idealnie panuje.

Krzysztof Bieniek

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB