Czy twoje dane osobowe są bezpieczne w procesie rekrutacji?

2016-05-12 13:42:49 (ost. akt: 2016-05-12 13:42:59)
Czy twoje dane osobowe są bezpieczne w procesie rekrutacji?

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych” – wielu z nas nadal ma problem: dopisywać tę klauzulę u dołu CV czy nie? Zasady obowiązujące w procesie rekrutacyjnym, w tym te dotyczące pracodawców, warto znać. W końcu chodzi o bezpieczeństwo ważnych dla nas informacji.

Wysłanie potencjalnemu pracodawcy swojego CV oznacza zgodę na udział w rekrutacji i przetwarzanie danych osobowych w ramach postępowania kwalifikacyjnego. „Żadne dodatkowe klauzule nie są potrzebne. Firma ma natomiast obowiązek poinformować nas, kto i w jakim celu będzie nasze dane przetwarzał” – mówi Izabela Bartnicka z firmy rekrutacyjnej. Jeżeli przedsiębiorstwo chce wykorzystywać dokumenty kandydata w kolejnych procesach rekrutacyjnych, powinno uzyskać na to jego zgodę.

Firma prowadząca rekrutację staje się administratorem zebranych danych osobowych i musi zagwarantować ich bezpieczeństwo. Skutki wycieku informacji potrafią być dotkliwe zarówno dla pracodawcy, jak i potencjalnych pracowników.

„Jeśli rekrutowany kandydat jest aktualnie bezrobotny, upublicznienie wiadomości, że szuka pracy, nie będzie dla niego aż tak szkodliwe. Jednak w przypadku gdy pracownik ma już pracodawcę, lecz rozgląda się za nową pracą, wówczas może czuć dyskomfort, jeżeli informacja ta dotrze do uszu obecnego szefa” – stwierdza ekspertka.

Wyciek danych osobowych to duży problem także dla samej firmy, ponieważ zepsuje sobie ona renomę, a oprócz tego będzie musiała poddać się kontroli Państwowej Inspekcji Pracy oraz kontroli Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

„Przedsiębiorcy powinni się więc upewniać, że zbierane przez nich informacje są przechowywane w odpowiednio zabezpieczonych systemach informatycznych oraz zamykanych szafach (w przypadku dokumentów papierowych)” – zaznacza rozmówczyni.infowire.pl

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB