Kiedy jest dobry czas na zmianę pracy?

2016-09-23 15:36:17 (ost. akt: 2016-09-23 15:36:40)
Kiedy jest dobry czas na zmianę pracy?

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Obecna praca męczy nas, coraz częściej zastanawiamy się nad zmianą pracodawcy, ale wciąż nie robimy tego decydującego kroku. Dlaczego? Bo do takiej decyzji trzeba dojrzeć i nie warto podejmować jej pod wpływem emocji.

Zmiana pracy wcale nie jest taka prosta, jak się wydaje. Warto dokładnie przemyśleć tę decyzję zanim będzie za późno i będziemy tego żałować przez resztę życia. Oczywiście, mogą zdarzyć się takie sytuację, które przeleją czarę goryczy i przed opuszczeniem firmy nie będzie odwrotu.

Bez wątpienia jednym z takich czynników jest notoryczny stres i przepracowanie. Dłuższy okres pracy ponad własne możliwości wiąże się również z negatywnym wpływem na zdrowie. O ile taką sytuację trwającą krótkotrwale można zrozumieć, to negatywne emocje dzień w dzień mogą doprowadzić do załamania i problemów emocjonalnych.

Zdarza się też tak, że te same obowiązki wykonywane latami mogą nudzić. Większość z nas w konsekwencji popada w rutynę, a praca nie satysfakcjonuje nas już tak jak kiedyś. Do wypalenia zawodowego może również prowadzić brak możliwości awansu i rozwoju w danej firmie. Brak perspektyw to też jest problem, który prowadzi do frustracji. W takim wypadku warto poprosić szefa o nowe zadania, jeśli to nie przyniesie skutku, możemy zacząć myśleć o nowym zatrudnieniu.

O zmianie pracy może zdecydować również kultura pracy, która wpływa na stosunki między pracownikami. Jeżeli wytyczne lub sposób wykonywania zadań radykalnie się zmieniły, a nam one nie odpowiadają, ciężko będzie się do nich przyzwyczaić. Gdy do tego dochodzą jeszcze konflikty z kolegami z pracy lub, co gorsza, z szefem, na pewno długo nie będziemy się zastanawiać nad porzuceniem obecnej firmy.

Jeśli dodatkowo czujemy, że minęliśmy się z przeznaczeniem, a nasze doświadczenie, wykształcenie i kursy poszły na marne, pomyślmy o zmianach. Czasami wystarczy wyjść do szefa z inicjatywą i zaproponować nowe rozwiązania w firmie, dzięki którym będziemy mogli wykorzystać nasze ciężko zdobyte umiejętności. Jeżeli jednak ciągle widzimy, że nasz potencjał się marnuje, rozejrzyjmy się za nową firmą, a nawet zupełnie inną branżą.

Ważne są również zarobki. Wrażenie, że jesteśmy tanią siłą roboczą nie jest miłe. Dodatkowo, gdy zostajemy po godzinach, przepracowujemy się, a zarobki wciąż pozostają na tym samym poziomie, zdecydowanie dobrze zrobi nam zmiana pracodawcy. Być może obecny nie do końca docenia nasze zasługi w firmie.

Nie warto tkwić w miejscu, które wiąże się z ciągłym stresem i frustracją. Lepiej zawczasu pomyśleć o zmianie i po godzinach pracy rozglądać się za nowym zajęciem. Bez wątpienia zmiana sprawi, że poczujemy się lepiej i że nasz los jest tylko w naszych rękach.

mos

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Myedista #2195893 | 188.146.*.* 6 mar 2017 09:53

    https://myedista.blogspot.com/2017/03/ja k-odejsc-z-pracy-bez-szwanku.html

    ! - + odpowiedz na ten komentarz