Stres przed rozmową o pracę? Tych 5 metod pomoże ci go opanować!

2016-11-18 13:14:47 (ost. akt: 2016-11-21 08:49:12)
Stres przed rozmową o pracę? Tych 5 metod pomoże ci go opanować!

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Rozmowa kwalifikacyjna jest stresującym przeżyciem. Szczególnie, gdy zależy nam na danym stanowisku, a nie należymy do dobrych mówców. Oprócz odpowiedniego przygotowania, znaczenie mają inne elementy. Na szczęście są triki, dzięki którym rozmowa pójdzie jak z płatka.

1. Posłuchaj siebie
Wszystkie zająknięcia i przerywniki świadczą o braku doświadczenia w wystąpieniach publicznych i niepewność. Każdy przez to przechodził, zwłaszcza podczas pierwszych rozmów o pracę. Aby uświadomić sobie, że nas ten problem również dotyczy, najłatwiej nagrać się na dyktafon, a później szczerze siebie ocenić lub nawet puścić nagranie znajomemu, który pomoże nam wyeliminować błędy.

Przed pójściem na rozmowę, należy przećwiczyć odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez rekruterów. Podczas nagrywania obserwujmy, jakie wykonujemy gesty. Być może konieczne będzie wyeliminowanie zbyt szybkiego lub zbyt wolnego tempa mówienia, odruchów, takich jak poprawianie włosów czy potrząsanie nogą lub powtarzania tych samych słów. Po wyćwiczeniu tych elementów nagrajmy się jeszcze raz i starajmy się opanować, zamiast powtarzać niepotrzebny odruch nerwowy.

2. Przygotuj przykładowe odpowiedzi
Przygotujmy odpowiedzi na pytania, które rekruterzy zadają najchętniej. Pomoże to nam w sytuacji, gdy bardzo się zestresujemy. Przykładowo na pytanie „dlaczego chce Pan/i dla nas pracować?” pracodawca oczekuje kompleksowej wypowiedzi, w tym także informacji na temat jego firmy. Jest to prosta metoda, aby sprawdzić, czy rzeczywiście przygotowaliśmy się do tej ważnej rozmowy. W takiej sytuacji nawet na trudne pytanie możemy odpowiedź sprytnie przekierować na to, co przygotowaliśmy.

Anna Wysokowicz, psycholog, psychoterapeuta i doradca zawodowy z Olsztyna:
Anna Wysokowicz, psycholog, psychoterapeuta i doradca zawodowy
Fot. Archiwum prywatne
Anna Wysokowicz, psycholog, psychoterapeuta i doradca zawodowy

– Do rozmowy kwalifikacyjnej warto się przygotować i nie dać się zaskoczyć. Pytanie najczęściej otwierające rozmowę kwalifikacyjną brzmi: czy może Pan/Pani coś o sobie powiedzieć? W tym momencie dobrze jest mieć przygotowaną wcześniej w domu autoprezentację zawierającą kluczowe informacje o sobie takie jak wykształcenie, osiągnięcia i doświadczenie zawodowe.

Dlaczego warto to zrobić? Po pierwsze pozwoli to uniknąć elementu zaskoczenia. Po drugie pomoże opanować stres, ponieważ z każdą chwilą nasz organizm przyzwyczaja się do nowej sytuacji. Po trzecie gładka „estetyczna” wypowiedź o sobie sprawi wrażenie, że jesteśmy kompetentni, zdecydowani i warto nas zatrudnić. Taką autoprezentację warto opanować pamięciowo.

3. Skup się na oddechu
Gdy jesteśmy zdenerwowani, zapominamy o miarowym oddychaniu. Oddech robi się płytki, przez co czujemy się jeszcze mniej komfortowo w danej sytuacji, a w konsekwencji wpadamy w panikę. Zrobienie krótkiej pauzy, głęboki wdech i zatrzymanie powietrza przyniosą ulgę, a uczucie niepokoju odejdzie.

4. Zrób przerwę na zastanowienie
Zamiast szybko odpowiadać na zadane pytanie i zacinać się, lepiej zrobić kilkusekundową pauzę, podczas której zbierzemy myśli. Rekruterzy docenią to, że zastanawiamy się chwilę, aby udzielić bardziej kompleksowej odpowiedzi. Warto wiedzieć, że niektóre pytania są tak zadane, aby wybadać, jak zachowamy się w sytuacji stresowej. Dlatego przed wypowiedzią weźmy głęboki wdech, rozluźnijmy się i skupmy się na tym, co chcemy przekazać.

5. Bądź Supermanem
Odpowiednio dobrana postawa ciała może nam dodać pewności siebie, dzięki czemu zapunktujemy w oczach pracodawcy. Przed rozmową o pracę pomoże... postawa Supermana. Brzmi zabawnie, ale stojąc chwilę w rozkroku, z rękami na biodrach i wypiętą klatką piersiową poczujemy się pewniejsi siebie i zmotywowani.

mos

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. atora #2355783 | 213.241.*.* 21 paź 2017 16:55

    Ja miałam taki nerw i stres przeogromny , że ziołowe tabletki brałam już na kilka dni przed rozmową ;) Pomógł mi nervomix control, w sumie już na rozmowie wszystko odpłynęło i nastał we mnie spokój :)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz