Śpiesz się! Pracodawca może ci rozliczyć PIT

2017-01-09 10:06:24 (ost. akt: 2017-01-09 11:21:03)
ilustracja do treści

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Nie lubisz samodzielnie rozliczać PIT? Możesz skorzystać z pomocy swojego pracodawcy, ale jest warunek - twoje dochody muszą pochodzić od jednego płatnika. Musisz także złożyć odpowiednie oświadczenie.

Jeśli wszystkie twoje dochody z ubiegłego roku pochodzą od jednego płatnika, a chcesz uniknąć samodzielnego rozliczania PIT, twój pracodawca może ci w tym pomóc. Żeby z tej opcji skorzystać, do 10 stycznia powinieneś złożyć mu oświadczenie PIT-12.

Resort finansów przypomina, że dotyczy to jedynie tych pracowników, którzy przez cały ubiegły rok otrzymywali wynagrodzenie od jednego płatnika. Jak czytamy na stronie www.finanse.mf.gov.pl, "W składanym oświadczeniu pracownik stwierdza, że przez cały rok uzyskiwał dochody u jednego płatnika i nie będzie korzystał z ulg podatkowych (np. na dzieci czy internetowej) oraz preferencyjnego
rozliczenia swoich dochodów (np. przykład wspólnego opodatkowania małżonków)."

Po złożeniu PIT-12, twój płatnik oblicza za niego roczny podatek na formularzu PIT-40 i przekazuje go do końca lutego podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu.

Jeśli jednak jako pracownik miałeś w ubiegłym roku dochody np. ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych, z kapitałów pieniężnych, z działalności gospodarczej opodatkowanej jednolitą stawką 19 proc. lub miałeś przychody opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, to mimo że płatnik rozliczył go na formularzu PIT-40, musisz złożyć dodatkowe zeznanie podatkowe, przeznaczone dla tych rodzajów przychodów.

Złożenie PIT-12 i rozliczenie przez płatnika PIT-40 nie pozbawia cię jednak prawa do złożenia zeznania PIT-36 czy PIT-37. Możesz z tego skorzystać np. w sytuacji, kiedy mimo złożenia oświadczenia PIT-12, chcesz rozliczyć się wspólnie ze współmałżonkiem lub skorzystać z ulg podatkowych.

Źródło: http://kurier.pap.pl/

oprac. jm

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mk #2155234 | 79.188.*.* 9 sty 2017 10:28

    Chyba pracownicy autora płacą 19 proc podatek bo wszyscy inni najniższy płacą 18

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz