Ponad połowa Polek chce pracować za granicą

2017-02-16 12:30:09 (ost. akt: 2017-02-16 12:30:17)
Ponad połowa Polek chce pracować za granicą

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Aż 66 proc. Polek w wieku 18–60 lat jest skłonnych wyjechać do pracy za granicę. Tak wynika z badania „Polki o pracy za granicą”. Najczęściej motywują je do tego kwestie finansowe (36%), a także chęć podróżowania i nauki języka obcego. Jego słaba znajomość jest wskazywana jako największa przeszkoda w podjęciu zatrudnienia za granicą.

Polki, które wzięły udział w badaniu, za najatrakcyjniejsze pod względem podjęcia zatrudnienia kraje uważają Niemcy i Wielką Brytanię. W przypadku Niemiec decydującym czynnikiem jest bliskość położenia. Jeśli chodzi o Wyspy, podstawowe znaczenie ma znajomość języka angielskiego. Kolejne miejsca zajmują Norwegia i Holandia.

Większość badanych kobiet najchętniej podjęłaby za granicą raczej prostą pracę. Najwięcej wskazań dotyczyło sprzątania i prac porządkowych (66%) oraz prac przy zbiorze warzyw i owoców (61%). Nieco mniej Polek chciałoby zostać opiekunką do dzieci (54%), pracować w kuchni (53%), wykonywać pracę biurową (50%) lub zatrudnić się jako opiekunka osób starszych (40%), w przypadku kobiet w wieku 45–60 lat odsetek ten wzrasta do 48%.

Do pracy za granicę wyjeżdżają przeważnie kobiety młode (25–34 lata), z wyższym wykształceniem, mieszkanki dużych miast. Starsze Polki są skłonne do podjęcia zatrudnienia za granicą zdecydowanie rzadziej. Część z nich się jednak na to decyduje. „Rynek pracy w Polsce preferuje raczej osoby młode. Dlatego trudno się dziwić, że kobiety w wieku powyżej 40 lat starają się znaleźć zajęcie nawet poza granicami kraju. Dotyczy to zwłaszcza osób z prowincji. Często praca za granicą to dla nich szansa na aktywizację zawodową i wsparcie budżetu” – mówi Ramona Snarska z firmy zatrudniającej opiekunki dla osób starszych za granicą.infowire.pl

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB