Polacy są najbardziej zestresowanymi pracownikami w Europie

2017-04-07 15:11:11 (ost. akt: 2017-04-10 09:55:30)

Raport ADP nt. stresu w pracy nie pozostawia wątpliwości, Polacy są najbardziej zestresowanymi pracownikami w Europie. W badaniu wzięło udział 10 tys. zatrudnionych z Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Hiszpanii, Polski, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Polacy są najbardziej zestresowanymi pracownikami w Europie

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Z badania wynika, że aż 7 proc. Europejczyków nie jest w ogóle zainteresowanych awansem zawodowym. Sytuacja ta może wynikać z poziomu stresu odczuwanego w miejscu pracy i niechęci do zwiększenia wymiaru pracy, zaangażowania lub zakresu obowiązków.

Jak wskazują wyniki badania ADP, 16 proc. Europejczyków codziennie odczuwa stres związany z pracą. Wskaźnik ten jest wyższy niż w ubiegłym roku, gdy 13 proc. zatrudnionych deklarowało, że odczuwa nieustanny stres. Najgorsza sytuacja występuje w sektorach sprzedaży detalicznej i rekreacji oraz służbie zdrowia, gdzie jedna na pięć osób, odpowiednio 19 proc. i 20 proc., twierdzi, że jest to problem powszechny. Dla porównania, w sektorze informatyki i telekomunikacji odsetek ten wynosi 11 proc.

Co ciekawe, kobiety częściej doświadczają silnego stresu niż mężczyźni – 20 proc. z nich twierdzi, że jest to zjawisko codzienne. Podobne uważa 15 proc. ich kolegów. Grupa osób w wieku ponad 55 lat najrzadziej doświadcza stresu. 39 proc. respondentów z tej grupy wiekowej twierdzi, że nigdy go nie doświadcza. Fachowcy sądzą, że jest to związane z większym doświadczeniem lub mniejszą ilością godzin pracy i obowiązków z powodu zbliżającej się emerytury.

Wśród 8 europejskich nacji najbardziej zestresowani są Polacy. Aż 22 proc. z nich deklaruje, że codziennie doświadcza stresu w miejscu pracy. Dla porównania, wśród hiszpańskich pracowników, którzy stresują się najrzadziej, wskaźnik odczuwania codziennego stresu wynosi 10 proc.

Dodatkowo prawie połowa polskich respondentów (46 proc.) twierdzi, że doświadcza stresu w pracy często lub bardzo często. Co ciekawe, wskaźnik ten zmniejszył się w porównaniu do ubiegłorocznej edycji badania, gdzie zestresowanych pracowników było 54 proc. 47 proc. respondentek twierdzi, iż doświadcza stresu często lub bardzo często – podobne zdanie ma 42 proc. mężczyzn.

– Pewien poziom stresu jest normalnym zjawiskiem w miejscu pracy i naturalne jest, że pracownicy okresowo go doświadczają. Jeśli jednak stres staje się zjawiskiem regularnym lub osiąga nadmierny poziom, może wpłynąć na wyniki osiągane przez pracownika, jego satysfakcję i dobrostan, jak również zmniejszyć zaangażowanie pracowników oraz w konsekwencji zmusić ich do rezygnacji z pracy. Z tego też względu, pracodawcy w całej Europie, a zwłaszcza w Polsce powinni skoncentrować się na monitorowaniu wskaźników odczuwanego stresu, często rozmawiać z podwładnymi i wdrażać rozwiązania oraz różnego rodzaju świadczenia, które mogą wpłynąć na zwiększenie komfortu w miejscu pracy – powiedziała Magdalena Dacka, HR Business Partner, ADP Polska.

Do najbardziej stresujących zawodów w Polsce należą usługi sprzedażowe i marketingowe oraz służba zdrowia – odpowiednio 56 proc. i 55 proc. zatrudnionych w tych sektorach regularnie doświadcza stresu w pracy. Najmniej stresujące branże to IT i telekomunikacja, jednak 32 proc. z nich często spotyka się z problemem stresu w pracy.

Źródło: info.newseria.pl

mos

Komentarze (4)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. cde #2221335 | 178.235.*.* 11 kwi 2017 16:45

  Stresu nie doznajesz od polepszających się warunków i wszystko na ten temat.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ryszard/1945 Olsztyn #2220553 | 10 kwi 2017 18:28

  Jak nie b yć zesteresowanym jak zarobki pełny etat w znanej polskiej sieci handlowej w Olsztynie zarobek netto za miesiąc ciężkiej pracy bez godzin 1380 złociszy, cieszyć się czy płakać?, panów prezesów nic nie obchodzi że corz więcej pracowników odchodzi ze sklepów a pracę, zaznaczam ciężką trzeba wykonać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. eska #2220400 | 195.136.*.* 10 kwi 2017 15:05

  Stres sprawia, że łatwo niestety zachorować na raka. Natomiast chroniczny brak czasu nie pozwala zbyt często na kontrolę swego stanu zdrowia.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. eska #2220399 | 195.136.*.* 10 kwi 2017 15:05

  Stres sprawia, że łatwo niestety zachorować na raka. Natomiast chroniczny brak czasu nie pozwala zbyt często na kontrolę swego stanu zdrowia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz