Dlaczego Polacy zmieniają pracę?

2017-05-05 15:35:50 (ost. akt: 2017-05-08 07:17:43)
Dlaczego Polacy zmieniają pracę?

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Coraz więcej polskich pracowników zmienia pracę. Z badań Hays Poland wynika, że oprócz wyższych zarobków, znaczenie ma możliwość rozwoju. Już co trzeci pracujący uważa, że oferta pracy jest atrakcyjna wtedy, gdy można stawiać czoła nowym wyzwaniom.

Według badań Hays Poland co czwarty pracownik chce zmienić pracę w ciągu sześciu miesięcy. Niewiele mniej, bo 22 proc., chce to zrobić w przeciągu 6-12 miesięcy, a 24 proc. pracowników myśli o zmianie firmy w przeciągu roku lub dwóch lat. Oznacza to, że jedynie 13 proc. zatrudnionych nie ma w planach zmian.

Co ciekawe, z tych samych badań wynika, że polscy zatrudnieni na pierwszym miejscu stawiają możliwość rozwoju, a nie wyższe zarobki. Rozwijać się chce aż 29 proc. ankietowanych. Znaczenie ma też udział w ciekawych projektach (23 proc.) oraz troska o równowagę życia zawodowego i prywatnego pracowników (18 proc.). Najrzadziej badani wskazywali na stabilność zatrudnienia (11 proc.) i środowisko pracy oraz relacje z bezpośrednimi przełożonymi i współpracownikami (8 proc.).

Pracownicy często narzekają na niedocenianie przez szefa i na rutynę w obowiązkach, która prowadzi do stagnacji. Problemem jest także niedostateczna komunikacja w firmie i brak możliwości podejmowania ważnych decyzji.

– Organizacje często poświęcają wiele czasu na znalezienie i zatrudnienie odpowiednich pracowników, ale później zbyt mało uwagi, aby zatrzymać te osoby w organizacji – mówi Paula Rejmer, ekspert ds. HR. – Jednocześnie pracownicy bardziej niż kiedykolwiek wcześniej poszukują zawodowych wyzwań, które pozwolą im się nauczyć czegoś nowego. Profesjonaliści chcą widzieć dostępne możliwości rozwoju i rozumieć, w jakim kierunku może podążać ich ścieżka kariery, jeśli zdecydują się zostać w firmie. Ogromną szansą dla firm jest więc połączenie rozwoju zawodowego pracowników z celami biznesowymi całej firmy – wyjaśnia.

Coraz lepsza sytuacja pracowników na rynku pracy sprawia, że firmy muszą się mierzyć z problemem rotacji. Ciągłe zmiany w kadrze mogą wiązać się ze stratami biznesowymi i brakiem możliwości realizowania wybranej strategii.
Aby zapobiec odchodzeniu pracowników, firmy muszą ciągle uatrakcyjniać swoją ofertę, starając się zatrzymać tych najlepszych u siebie i zainteresować nią potencjalnych nowych pracowników. Pracodawcy najczęściej decydują się na podwyżki. Aż 80 proc. firm zamierza zwiększyć wynagrodzenie w 2017 r., 40 proc. z nich przewiduje podniesienie płacy o 5 proc.

Jednak nie pieniądze są najważniejsze, ale rozwój. Z badań wynika, że najskuteczniejszym sposobem na zatrzymanie najlepszych pracowników jest awans i możliwość dokształcania się. – Obok perspektyw awansu lub rozwoju zawodowego muszą istnieć odpowiednie warunki do ich realizacji. Niezbędne są procesy wewnętrzne, które pozwalają ludziom angażować się i działać, określone ścieżki kariery oraz strategia podnoszenia kwalifikacji pracowników – dodaje Rejmer.

Firmy, aby sprostać oczekiwaniom pracowników, często inwestują również w szkolenia, które mają poprawić komfort w pracy. Inną opcją są karty sportowe, fachowa opieka medyczna, a nawet elastyczność godzin pracy czy praca zdalna. Na poprawę warunków pracy mają wpływ również możliwość oddziaływania na strategię rozwoju firmy, uczestniczenie w podejmowaniu ważnych decyzji i atmosfera w pracy.

mos

Komentarze (6)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Janusz-ojciec Brajana,Dżesiki,Ala iDelfiny #2239976 | 83.9.*.* 8 maj 2017 14:08

  Ja nie pracuję i płacą mi 2000 za friko,

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Sramas #2239858 | 37.47.*.* 8 maj 2017 11:49

  dlaczego trzeba być że w obecnych czasach coś pewnegodaje jakąs gwarancje dobrej kaski zatrudnienia itd.najlepsze i najpewniejsze oferty tak czy siak okazują się fikcją.na dłuższą metę.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. lutek #2239708 | 83.15.*.* 8 maj 2017 08:25

  pracę zmieniłem po wielu latach, jak przyszedł nowy kierownik- furiat (wiem, że w jego poprzedniej robocie ludzie przez niego mieli stany przedzawałowe). kto z kimś takim miał do czynienia, to wie o czym piszę. jeśli w wolnym czasie człowiek zaczyna myśleć o robocie i źle się z tym czuje, to czas na zmiany...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. bo tak #2239700 | 77.114.*.* 8 maj 2017 08:16

  gdzie są postulaty z 89r poszanowania , wolnych sobót, godności hhhha , nikt nie lubi tylu kłamstw i życia w strachu

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Echhh #2239697 | 89.228.*.* 8 maj 2017 08:13

  .... bo myślą że będą mieli lepsze warunki i płacę i niestety tak nie jest kolorowo bo wszędzie dostaniesz max 2 tysie na łapę bo politycy są złodziejami i okradają nas na każdym​ kroku.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 6. jan #2239682 | 176.221.*.* 8 maj 2017 07:37

  dlaczego ptaki latają takie samo pytanie głupie

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz