Uważaj, co wrzucasz na Facebooka

2017-05-19 15:39:05 (ost. akt: 2017-05-19 15:39:22)
Uważaj, co wrzucasz na Facebooka

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Marzysz o dłuższym odpoczynku? Niektórzy w tym celu biorą zwolnienie lekarskie i... jadą w tropiki. Później przekonują się, że takie zachowanie się nie opłaca, bo kilka dni relaksu przypłacają nie tylko zasiłkiem chorobowym, ale nawet zatrudnieniem.

Marzysz o odpoczynku pod palmami na piaszczystej plaży z kolorowym drinkiem w ręku? Idealne plany może pokrzyżować pewien fakt – brak urlopu. Jednak niektórzy lubią kombinować. Idą do lekarza, biorą zwolnienie i rezerwują lot do ciepłych krajów. Wymarzone wakacje dokumentują setkami zdjęć na portalach społecznościowych, które może zobaczyć także szef. I tu pojawia się problem, bo zdjęcia z wakacji mogą być podstawą do odebrania zasiłku chorobowego, a nawet utraty pracy.

Zwolnienie lekarskie ma na celu zapewnienie pracownikowi jak najszybszego powrotu do zdrowia. Niestety niektórzy wykorzystują dni wolne w innych celach niż zdrowotne. Z tego powodu zaostrzyły się kontrole pracowników ZUS-u. Mogą one zostać przeprowadzone w miejscu zamieszkania chorego oraz w każdym innym miejscu, w którym może przebywać.

– Kontrolujący chorego pracownik ZUS-u, jeśli nie zastanie go w domu, ponawia kontrolę i wyjaśnia przyczyny tej nieobecności. Najczęstszym wyjaśnieniem powodu nieobecności są wizyty kontrolne u lekarza, realizacja recepty w aptece, czy też odbywanie rehabilitacji. Gdy chory odmówi wyjaśnienia przyczyny nieobecności w domu w czasie kontroli albo nie udzieli wyjaśnień w wyznaczonym terminie, uznaje się, że zwolnienie lekarskie jest wykorzystywane niezgodnie z jego celem i wówczas odmawia się prawa do zasiłku chorobowego. Pracodawca również ma podstawę do odmowy prawa do wynagrodzenia za czas choroby – mówi Monika Górecka, rzecznik ZUS w Olsztynie.

Jednak świat idzie do przodu, pracodawcy również. Dlatego mogą oni przejrzeć także portale społecznościowe. Jeśli widzą, że w czasie zwolnienia pracownik chwali się zdjęciami z wakacji, mają wyraźny sygnał, że czas na rekonwalescencję jest nieodpowiednio wykorzystywany. Jest to podstawą do odebrania zasiłku chorobowego.

Kontrola prywatnego profilu na Facebooku może budzić kontrowersje, ale jest zgodna z prawem. Wszystkie zdjęcia wstawiane do wiadomości publicznej mogą zostać powszechnie wykorzystywane. Jeśli wstawiamy treści do wglądu publicznego, oznacza to, że wyrażamy zgodę na ich wykorzystywanie. Z tego prawa korzystają urzędnicy, którzy mogą skontrolować nie tylko zdjęcia pochodzące z wakacji podczas trwania zwolnienia, ale także te z zagranicznych wyjazdów zarobkowych.

– Pozbawienie prawa do zasiłku chorobowego może nastąpić nie tylko w wyniku kontroli, ale także wtedy, gdy pracodawca uzyska informacje wskazujące na niewłaściwe wykorzystanie zwolnienia lekarskiego. Np. o wykonywaniu pracy zarobkowej u innego pracodawcy – tłumaczy rzecznik.

Jakie konsekwencje możemy ponieść za nieodpowiednie wykorzystanie zwolnienia lekarskiego? Przede wszystkim możemy utracić zasiłek chorobowy. Jeśli został on już wcześniej wypłacony, to pracownik daną kwotę będzie musiał zwrócić ZUS-owi. Jeszcze poważniejszą konsekwencją oszustwa może być zwolnienie dyscyplinarne.

mos

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB