Osoba niepełnosprawna w pracy

2017-05-26 15:33:12 (ost. akt: 2017-05-30 08:56:54)
Osoba niepełnosprawna w pracy

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

O ile w przypadku osoby sprawnej godziny pracy są jasne, to w przypadku osób niepełnosprawnych nie jest to takie proste. Znaczenie ma kilka czynników, m.in. stopień niepełnosprawności.

Według przepisów, które weszły w życie w 2014 r., niepełnosprawni mogą w pracy spędzać maksymalnie 7 godzin dziennie. Oznacza to, że w tygodniu czas ten nie może przekraczać 35 godzin. Prawo to jest sztywne, dlatego podane granice nie mogą być przekraczane.

Jednak ustalenie czasu pracy zależy też od stopnia niepełnosprawności. Pracownik z lekkim stopniem niepełnosprawności może pracować, podobnie jak zdrowy pracownik, 8 godz. dziennie i 40 godz. w tygodniu. Z kolei nie dłużej niż 7 godz. w ciągu dnia i 35 godz. w tygodniu w pracy nie mogą spędzać osoby ze stopniem umiarkowanym i znacznym. Co ważne, czas ten może być przez pracodawcę dowolnie skracany, ale nie może być wydłużany. Niższy wymiar czasu pracy nie może wpłynąć także na wysokość wynagrodzenia.

Pojawia się też pytanie, czy osoba z orzeczoną niepełnosprawnością może pracować nocą? Odpowiedź brzmi: nie. Oznacza to, że pracownik nie może wykonywać obowiązków w godzinach pomiędzy 21 a 7 rano. Dodatkowo niepełnosprawny nie może pracować w nadgodzinach.

Ale w niektórych przypadkach przepisy te można pominąć. Pierwsza sytuacja dotyczy osób, które pracują przy pilnowaniu mienia, w ochronie i przy monitoringu. Od przepisów kodeksu pracy można odstąpić także wtedy, gdy osoba niepełnosprawna złoży wniosek o przeprowadzenie badań profilaktycznych.

Lekarz, po ich przeprowadzeniu, musi wyrazić zgodę na odstępstwa. Wtedy osoba niepełnosprawna może wykonywać swoje obowiązki według przepisów Kodeksu pracy, a nawet w ramach równoważonego systemu pracy, np. 7 dni ciągiem. Jednak po tym czasie pracodawca musi zapewnić odpoczynek w kolejnych dniach.

mos

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB