Praca sezonowa – na co uważać?

2017-06-16 15:06:27 (ost. akt: 2017-06-16 15:07:27)
Praca sezonowa – na co uważać?

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Niedługo rozpoczną się wakacje. Jedni będą odpoczywać, inni - szukać pracy sezonowej. Strony z ogłoszeniami obfitują w oferty zatrudnienia, m.in. przy zbiorze owoców. Na co trzeba zwrócić uwagę przed rozpoczęciem pracy wakacyjnej?

1. Umowa o pracę
Niektórzy pracodawcy oferujący pracę wakacyjną unikają podpisywania umów. Zawierając jedynie słowną umowę, łamiemy prawo. Nie mamy też gwarancji, że dostaniemy wypłatę. Warto nalegać na podpisanie umowy.

– Jeżeli zawieramy umowę o pracę, to w jej treści powinny znaleźć się takie informacje jak strony umowy, rodzaj umowy, data jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności: rodzaj pracy, miejsce jej wykonywania wynagrodzenie, wymiar czasu pracy. Warunki umowy o pracę pracodawca potwierdza pracownikowi na piśmie przed dopuszczeniem go do pracy – wymienia Andrzej Słowik, zastępca okręgowego inspektora pracy w Olsztynie.

W przypadku pracy sezonowej można zatrudniać na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. W przypadku tej pierwszej, pracownikowi przysługują takie same prawa co innym zatrudnionym. Podpisując umowę cywilnoprawną, musimy być świadomi, że nie mamy praw pracowniczych, tj. urlopu czy ochrony przed zwolnieniem.

Przy niektórych pracach sezonowych prawo dopuszcza zawarcie umowy na czas wykonania określonej pracy, np. przy zbiorze truskawek. W tym przypadku w dokumencie nie ma zawartego okresu zatrudnienia. Umowa kończy się, gdy pracownik wykona określone obowiązki.

2. Nieuczciwy pośrednik
Co roku w trakcie wakacji pojawiają się pośrednicy pracy, którzy zapewniają, że mają pewną ofertę pracy. Jednak jest jeden haczyk. Za gwarantowane zatrudnienie i wskazanie adresu firmy trzeba zapłacić 100-200 zł. Jest to niezgodne z prawem. Pracownik nigdy nie płaci pośrednikom pracy. Takie ogłoszenia wstawiają oszuści, a zazwyczaj wskazane adresy lub oferty nie istnieją.

– Agencja zatrudnienia ma prawo pobierać wyłącznie opłaty z tytułu faktycznie poniesionych kosztów związanych ze skierowaniem do pracy za granicą. Na przykład na dojazd i powrót osoby skierowanej, wydanie wizy, badania lekarskie, tłumaczenia dokumentów. Pobieranie przez agencję dodatkowych opłat jest zagrożone karą grzywny od 3 tys. do 5 tys. zł.– wyjaśnia Andrzej Słowik.
Wiarygodność pośredników można znaleźć w rejestrze agencji zatrudnienia na stronie kraz.praca.gov.pl. Są tam numery telefonów i adresy agencji.

3. Wypłata wynagrodzenia
W ogłoszeniach często można znaleźć informację, że wypłata zależy od efektywności, np. od sprzedanych lodów. Brak podstawowego wynagrodzenia jest ryzykowny, bo może być tak, że przez czynniki niezależne od nas nic nie zarobimy. W pracy sezonowej często obowiązują też inne zasady wypłaty pieniędzy. Pracodawcy decydują się na codzienną lub cotygodniową wypłatę.

A co zrobić, gdy pracodawca nie wypłaci wynagrodzenia? – Jeżeli byliśmy zatrudnieni w ramach umowy o pracę, należy powiadomić Państwową Inspekcję Pracy, można dodatkowo skierować pozew do sądu pracy. Jeżeli pracowaliśmy na podstawie umowy cywilnoprawnej, powinniśmy dochodzić swoich roszczeń przed sądem cywilnym – tłumaczy Słowik.
Warto też od początku zapytać o godziny pracy. Prace przy zbiorach często wiążą się z ciężką harówką po kilkanaście godzin 7 dni w tygodniu.

4. Płatny nocleg i wyżywienie
Latem pracę sezonową łatwiej znaleźć w miejscowościach turystycznych. Jednak może się okazać, że nocleg, wyżywienie lub dojazd musimy załatwić sobie sami. Wysokie koszty zakwaterowania, wyżywienie na własną rękę oraz płatny dojazd mogą spowodować, że praca wyjazdowa w ogóle się nie opłaci.

mos

Komentarze (2)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Polecam #2633936 | 37.190.*.* 29 lis 2018 15:04

    Pracownicy z Ukrainy www.ukraina-pracownicy.pl

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Ania #2269553 | 46.169.*.* 20 cze 2017 13:50

    warto sie troche postarac i poszukac dobrej agencji pracy tymczasowej bo opcja szukania pracy w ciemno wedlug mnie jest zbyt niebezpieczna. Ja sama znalazlam tml professional i udalo mi sie zlapac fajna prace w niemczech na kilka tygodni :)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz