Wolontariat to ciężka praca

2017-07-28 15:45:38 (ost. akt: 2017-07-28 15:45:42)
Wolontariat to ciężka praca

Autor zdjęcia: Pixabay.com

W wielu ogłoszeniach o pracę można znaleźć formę zatrudnienia w postaci „wolontariatu”. Zwykle kojarzy się on nam z pracą bez wynagrodzenia, nierzadko całymi dniami. Jednak w ten sposób można zbudować swoją ścieżkę kariery.

Wolontariusze swoją pracę opierają na pomocy potrzebującym osobom, zwierzętom lub angażują się w akcje charytatywne. Wszystko to zupełnie za darmo. Praca ta jest wymagająca, bo wiąże się z pracą w szpitalach, hospicjach, fundacjach czy ośrodkach dla osób uzależnionych. Dlatego, decydując się na tak wymagające obowiązki, wolontariusz musi być odporny psychicznie. Powinien wykazywać się otwartością i musi być komunikatywny, aby mógł bez problemu dogadać się z dzieckiem czy osobą starszą. Inne przydatne cechy to tolerancja, wyrozumiałość, motywacja i przede wszystkim zaangażowanie. Bo tak wymagającą pracę trzeba polubić.

— Cenię pomaganie innym ludziom i zawsze angażuję się w akcje charytatywne — mówi Maja, uczennica liceum. — Myślę, że przyszłe studia też będą związane z moją pasją i wybiorę kierunek społeczny. Liczę, że dzięki wolontariatowi w przyszłości łatwiej mi będzie znaleźć pracę w wymarzonym zawodzie — dodaje.

Jednak decydując się na wolontariat trzeba uważać, żeby nie wpaść w pułapkę. Zdarza się, że pracodawcy, chcąc zmniejszyć koszty w firmie, zatrudniają samych wolontariuszy. Wówczas szef otrzymuje za pracę wolontariusza pieniądze, a sam wolontariusz nic, oprócz wdzięczności tych, którym pomógł.

Wolontariat to przede wszystkim świetny sposób, aby zdobyć doświadczenie w wybranym zawodzie. Będąc wolontariuszem nie musimy ograniczać się tylko do jednej firmy. W ten sposób nie tylko można nauczyć się specyfiki zawodu, ale również kultury organizacyjnej, tego jak współdziała się w grupie, organizuje swoją pracę i współpracuje z drugim człowiekiem. Z czasem wolontariusze, gdy posiądą już niezbędną wiedzę, otrzymują odpowiedzialne zadania. W ten sposób zdobywają kompetencje, dzięki czemu mają szansę na pracę w wymarzonej firmie lub po zakończeniu etapu wolontariatu otrzymują etat w zakładzie, w którym to doświadczenie zdobyli.

Ta forma zatrudnienia wiąże się jeszcze z inną korzyścią — nawiązywaniem nowych kontaktów. Może zdarzyć się tak, że podczas akcji charytatywnych wolontariusz pozna wpływowe osoby, a kontakt ten będzie mógł wykorzystać w przyszłej, wymarzonej pracy. Dzięki ważnym kontaktom biznesowym budujemy swoją przewagę nad konkurentami.

Przykładem jest pani Katarzyna, która już na studniach jako wolontariuszka drobnymi krokami budowała swoje doświadczenie zawodowe. — Już na studiach jako wolontariusz pracowałam w uczelnianych mediach — mówi. — Wiedziałam, że jeśli chcę pracować w swoim zawodzie, to przyda mi się doświadczenie. Dzięki temu teraz pracuję w mediach. Jestem dziennikarzem jednej ze stron internetowych.
Decydując się na wolontariat, trzeba pamiętać, że na niektóre obowiązki trzeba poświęcać mnóstwo czasu. Praca ta wiąże się z harówką niemal jak na pełnym etacie, w związku z czym nie zawsze znajdzie się czas na inne aktywności i odpoczynek.
mos

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. wolontariat #2297994 | 89.76.*.* 30 lip 2017 14:28

    wolontariat to dumna praca, procentuje w przyszlosci :) wiecej na ten temat mozna poczytac tutaj: http://blog.impel.pl/wolontariat-a-rozwo j-kariery/

    ! - + odpowiedz na ten komentarz