Nowy zawód w branży budowlanej

2017-07-28 15:39:43 (ost. akt: 2017-07-28 15:39:58)
Nowy zawód w branży budowlanej

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Branża budowlana się rozwija, nic więc dziwnego, że w związku z tym powstają nowe zawody. Mowa o monterze stolarki budowlanej. O nowym zawodzie rozmawiano w Ministerstwie Edukacji Narodowej. To ważna informacja dla całej branży.

Zaskakujące jest to, że do tej pory nie było jeszcze zawodu monter stolarki budowlanej. Przecież dobrze wstawione okna i drzwi są gwarancją bezpieczństwa mieszkańców, a także stablinych lub nawet niższych rachunków za ogrzewanie.
Działania na rzecz powołania zawodu montera stolarki budowlanej Związek POiD podjął we współpracy ze Związkiem Rzemiosła Polskiego oraz Polską Izbą Przemysłowo-Handlową Budownictwa. W maju 2016 roku wniosek w tej sprawie złożono do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Po konsultacjach międzyresortowych oraz zebraniu opinii instytucji i organizacji biznesowych, wniosek został podpisany przez ten resort i przekazany do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Poświęcone temu tematowi spotkanie odbyło się 27 czerwca 2017 roku w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Podczas niego przedstawiciele Związku POiD rozmawiali z dyrektorem Piotrem Bartosiakiem z Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz z reprezentantami Ośrodka Rozwoju Edukacji, zajmującego się opracowaniem podstaw programowych dla nowych zawodów.

W najbliższym rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej zatwierdzone zostanie wprowadzenie zawodu montera stolarki budowlanej do szkół branżowych. Związek POiD dołączy zaś do grupy ekspertów przygotowujących podstawy programowe nauczania tej profesji. Kształcenie w zawodzie montera stolarki budowlanej będzie przebiegało dwuetapowo: uczniowie szkół branżowych po zakończeniu trzyletniej nauki będą mieli możliwość dalszej edukacji w dwuletnich technikach. Ponadto, w trakcie nauki uczniowie będą mogli uczestniczyć w kursach specjalistycznych montażu okien, drzwi czy bram, zdobywając tytuł specjalisty w danej dziedzinie.

Pracę nad podstawą programową eksperci Ośrodka Rozwoju Edukacji i Związku POiD rozpoczną we wrześniu bieżącego roku. Bazą do nauki zawodu będą podręczniki do kursów „Monter Stolarki Budowlanej” opracowane przez Związek POiD.
krKomentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB