Niebieska wiązka światła i efektywność pracy

2015-09-17 14:14:33 (ost. akt: 2015-09-17 15:30:54)
Niebieska wiązka światła i efektywność pracy

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Najlepiej pracuje się przy zimnym świetle, które nie powoduje zwiększonego wydzielania melatoniny odpowiadającej za „odprężenie organizmu”. W dobrze oświetlonym zakładzie pracy na pewno pracuje się lepiej i bezpieczniej.

Pracodawca jest zobowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki tyle Kodeks pracy. A rozporządzenie ministerstwa pracy precyzuje, że jednym z kluczowych czynników dla komfortu w pracy biurowej jest oświetlenie spełniające wymagania Polskich Norm .

Problem oświetlenia został też zbadany przez naukowców. W wielu raportach dotyczących problematyki pracy stwierdzono, że oświetlenie jest najważniejszym czynnikiem środowiskowym oddziałującym na produktywność pracowników biurowych. Punktem wyjścia były badania, dzięki którym wyłowiono barwę spektrum światła odpowiedzialną za spowolnienie syntezy melatoniny – hormonu odpowiedzialnego za wprowadzenie organizmu w stan odprężenia i snu. Okazało się, że kluczowe jest natężenie niebieskiej wiązki w strumieniu światła. Jego wysoki poziom sprzyja koncentracji, zaś obniżenie tego poziomu rozpoczyna syntezę melatoniny i wejście w fazę odpoczynku.Zatem, kupując żarówki pytajmy o te, które emitują sporo niebieskiej wiązki w strumieniu światła.

Według Kodeksu pracy jeżeli pracownik wykonuje pracę na swoim stanowisku przynajmniej przez cztery godziny, to powinien mieć zapewniony dostęp do światła dziennego. Oczywiście istnieje możliwość pracy wyłącznie przy świetle elektrycznym, ale należy najpierw uzyskać specjalną zgodę inspektoratu sanitarnego i Państwowej Inspekcji Pracy.

Kolejnym elementem związanym z oświetleniem w pracy jest możliwość występowania przejściowych przerw w dostawie energii elektrycznej. Musi być w takim wypadku zapewnione alternatywne zasilanie, tak żeby nie narażać pracowników na kontuzje, albo inne niebezpieczne sytuacje.

kraw

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB