Pięć tysięcy wakatów w warmińsko-mazurskim

2016-03-13 19:49:57 (ost. akt: 2016-03-14 09:25:12)
Pięć tysięcy wakatów w warmińsko-mazurskim

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Systematycznie wzrasta liczba ofert pracy zgłaszanych do urzędów pracy. W lutym pracodawcy szukali pracowników aż na 129 tys. stanowisk. Niestety bezrobocie na Warmii i Mazurach nadal jest dwucyfrowe. W lutym wyniosło 17,1 proc.

Niemal 129 tys. ofert zatrudnienia zgłosili pracodawcy w lutym do urzędów pracy (z czego ponad 5 tys. w naszym województwie) To o ponad 48 proc. więcej w porównaniu do poprzedniego miesiąca - wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Tak dobrego wyniku nie było od września ubiegłego roku.

Luty jest kolejnym miesiącem systematycznego wzrostu liczby zgłaszanych przez pracodawców wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. W porównaniu do stycznia odnotowano wzrost o ponad 48 proc. To wzrost liczby ofert pracy o prawie 42 tys. W lutym liczba ofert pracy była wyższa o ponad 33 proc. niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Najwięcej ofert pracy zgłoszono w województwie mazowieckim (6,3 tys.), wielkopolskim i małopolskim (3,8 tys.). W urzędach pracy na koniec lutego zarejestrowanych było 1 655,3 tys. osób. To wzrost w porównaniu do poprzedniego miesiąca jedynie o 7,8 tys. osób. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lutym, podobnie jak w styczniu br. 10,3 proc. Bezrobocie w lutym ubiegłego roku było o 1,6 punktu proc. wyższe niż obecnie i wynosiło 11,9 proc.
Bezrobocie na poziomie jednocyfrowym utrzymuje się w 6 województwach. Najniższe bezrobocie odnotowywane jest w województwie wielkopolskim (6,6 proc.), śląskim (8,5 proc.) oraz mazowieckim (8,8 proc.). w województwie warmińsko-mazurskim bezrobocie wyniosło w tym okresie 17,1 proc.
Pozytywne dane dotyczące bezrobocia podał także Eurostat. Według badania, bez pracy w Unii Europejskiej jest poniżej 9 proc. osób. To najlepszy wynik od maja 2009 r.

Spośród 28 państw unijnych Polska znajduje się na 12 miejscu z bezrobociem na poziomie 6,9 proc. Najniższe bezrobocie odnotowano w Niemczech (4,3 proc. osób) oraz Czechach (4,5 proc. osób).

kraw

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB