Wstań zza biurka, czyli o ruchu w pracy

2016-07-01 14:56:55 (ost. akt: 2016-07-01 14:57:01)
Wstań zza biurka, czyli o ruchu w pracy

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Tylko 2,5% stanowisk pracy spełnia wymagania ergonomiczne. Skutkuje to chorobami pracowników i spadkiem ich efektywności. Co czwarty zatrudniony skarży się na bóle pleców, ramion lub oczu, odczuwane codziennie. Czy stanowiska stojąco-siedzące oraz nowy model pracy zaradzą problemowi?

Dwie godziny dziennie – tyle czasu powinniśmy spędzać w firmie na stojąco lub w ruchu. Nie zawsze mamy taką okazję. Pracodawcy chcą to jednak zmienić. „Coraz większym zainteresowaniem cieszą się biurka, których wysokość można regulować automatycznie lub manualnie. Pozwalają one na pracę zarówno siedzącą, jak i stojącą. To krok w dobrą stronę, ponieważ daje możliwość szybkiego i łatwego zmieniania pozycji. Jednak samo stanie nie zapewni nam zdrowia. Musimy stać właściwie, pamiętać o tym, by się nie garbić” – mówi Zuzanna Mikołajczyk z firmy produkującej meble biurowe.

Aby zapewnić pracownikom ruch, dobrze jest podzielić biuro na różne strefy, między innymi kuchnię czy pokój relaksu. Pracownik, który chce z nich skorzystać, musi choć na chwilę wstać zza biurka i przejść do właściwego miejsca. Warto pomyśleć też o innym sposobie odbywania spotkań. Te prowadzone na stojąco lub w trakcie spaceru będą zdrowsze, a co za tym idzie – prawdopodobnie również owocniejsze biznesowo, ponieważ dobre samopoczucie wpływa pozytywnie na efektywność zatrudnionych osób.

Plecom pracowników z pewnością przysłużą się także chwile na fotelu masującym. Niestety, na razie niewielu pracodawców oferuje swojej kadrze pokoje relaksacyjne, choć i tak stają się one coraz powszechniejsze. Firmy powinny decydować się na takie pomieszczenia, które najlepiej pasują do profilu działalności i najkorzystniej wpływają na kondycję zatrudnionych osób: od sal gier i zabaw po pokoje z wygodnymi fotelami, przyciemnionym światłem i uspokajającą muzyką – wachlarz możliwości jest szeroki.


infowire.pl

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB