Płaca a obowiązki w pracy

2016-08-29 09:25:55 (ost. akt: 2016-08-29 09:26:24)
Płaca a obowiązki w pracy

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Wysokość wynagrodzenia za wykonywane obowiązki ma znaczenie. Szczególnie, jeżeli przepracowujemy się, a płaca pozostaje na tym samym poziomie. Na szczęście są rady, aby sprawdzić, czy zarabiasz wystarczająco dużo.

Każda firma na nazwanie jednego, takiego samego stanowiska posiada wiele własnych nazw. Wiąże się to również z nie zawsze równomiernym rozdzielaniem zadań między osobami, które zasiadają na tych samych stanowiskach. Dlatego, jeśli chcemy sprawdzić, czy nasze zarobki są adekwatne do wykonywanych obowiązków, najlepiej informacje zaczerpnąć w internecie na branżowych stronach.

W ten sposób możemy porównać zakres wykonywanych zadań w danym zawodzie ze swoimi obowiązkami. Pomoże to nam rozpoznać rynek, sprawdzić pozycję i znaczenie w firmie oraz zobrazować naszą wartość w przedsiębiorstwie i określić, jak w ogóle wypadamy na tle całej branży. Czasami nawet można sprawdzić, czy bardziej opłaca nam się praca w dużej międzynarodowej korporacji, w małej firmie, a może na własny rachunek?

Porównując wynagrodzenie z płacami w innych firmach nie możemy zapominać o licznych świadczeniach, jakie oferuje nam pracodawca. Znaczenie mają tu wszelkie dodatkowe zajęcia, np. kursy języków obcych, kursy zawodowe czy szkolenia podnoszące kwalifikacje. Dodatkowo zwróćmy uwagę na pakiety medyczne, karnety na siłownię lub inne benefity. Powinniśmy przeliczyć, ile taka opieka medyczna lub trener personalny kosztowałyby nas oraz sprawdzić, czy inne przedsiębiorstwa oferują podobne rozwiązania.

Po ostatecznym wyliczeniu możemy dojść do wniosku, że zarabiamy stanowczo mniej niż średnia rynkowa. Wówczas warto porozmawiać z szefem. Może okazać się, że podwyżka nie będzie możliwa z powodu niezbyt dobrej sytuacji finansowej firmy. W takim wypadku warto podejść rozsądnie do zaistniałej sytuacji i nie podejmować zbyt pochopnie decyzji o zmianie pracodawcy na tego, który lepiej płaci.

Weźmy pod uwagę takie czynniki jak bliskość pracy od miejsca zamieszkania, atmosfera w biurze i wypracowana pozycja w firmie. Zawsze możemy zapytać przełożonego o szanse na podwyżkę w najbliższym czasie. Problemy pieniężne mogą okazać się przejściowe, a szef na pewno nie zapomni o tym, że wykazaliśmy się lojalnością podczas trudnych chwil. Kto wie, być może dzięki temu pojawi się szansa na awans?

mos

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB