Siedzisz? Wstań! Praca biurowa szkodzi twoim żyłom

2016-09-16 13:57:53 (ost. akt: 2016-09-16 13:57:59)
Siedzisz? Wstań! Praca biurowa szkodzi twoim żyłom

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Siedzisz kilka godzin dziennie bez wstawania? Szybko nabawisz się nie tylko bólu pleców, lecz także hemoroidów. Zmęczone nogi? To osłabione bezczynnością mięśnie, które doprowadzą do żylaków. Możesz to zmienić, jeśli… będziesz wstawał od biurka.

Aż 70% z nas pracuje w pozycji siedzącej. Nie powinno się jednak siedzieć przez całe osiem godzin z jedną krótką przerwą. „Należy wstać co 45 minut, zrobić kilka przysiadów, przejść się. Jeżeli musimy wejść na inne piętro, nie korzystajmy z windy” – radzi dr n. med. Mirosława Gałęcka.

Kiedy siedzimy, mamy zaburzony odpływ krwi żylnej z kończyn dolnych, jak również odpływ limfy. Ucisk spowodowany tym, że nie ruszamy naszych mięśni, prowadzi do obrzęków. Później pojawiają się problemy z naczyniami żylnymi i rozwija niewydolność.

Dlatego powinniśmy jak najczęściej się ruszać, ćwiczyć regularnie, choćby tylko raz w tygodniu. Chodźmy na spacery, truchtajmy, biegajmy. W domu warto korzystać z ciśnienia, które wytwarza woda w wannie. „Kąpmy się w wodzie z dodatkiem soli. Zwiększy to odpływ tego, co pozostało w kończynach po całym dniu siedzenia” – mówi koordynator Powszechnego Programu Profilaktycznego „Zdrowe Nogi”. Jeśli łapią nas skurcze, zbadajmy zaś poziom elektrolitów, bo nie zawsze skurcz oznacza brak magnezu.


infowire.pl

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB