Regeneracja organizmu po pracy fizycznej - 5 porad

2021-12-16 13:03:32 (ost. akt: 2021-12-16 13:03:41) Artykuł sponsorowany

Praca fizyczna to rodzaj zatrudnienia, gdzie bez wątpienia liczy się nasza kondycja i stan zdrowia. Po pracy naszemu organizmowi wręcz należy się odpowiednia regeneracja i odpoczynek - jest to gwarantem, iż pozostaniemy pełni sił. Co więc robić, gdy mamy wolne popołudnie po pracy lub wolny weekend? Jak pomóc nie tylko swojemu ciału, ale i psychice?

Porada 1: Najważniejszy jest sen
Po wykonanej ciężkiej pracy, czy to fizycznej czy umysłowej, najważniejszy jest sen. Odpoczynek w czasie snu to niezastąpiona regeneracja dla naszego mózgu i całego układu nerwowego. To właśnie podczas snu mózg porządkuje bodźce i informacje, które podczas pracy do niego docierały. Ale sen to nie tylko dobry odpoczynek dla układu nerwowego. Równie wydajnie odpoczywają także mięśnie, które otrzymują więcej tlenu. Nocą, gdy śpimy, produkowane są także hormony, które są tak ważne dla prawidłowego funkcjonowania ciała człowieka. Co istotne - im ciężej pracujemy fizycznie lub im więcej trenujemy np. na siłowni - tym więcej snu jest nam potrzebne. Trzeba pamiętać, iż dorosły człowiek, by funkcjonował prawidłowo, potrzebuje każdej doby przesypiać około 7-8 godzin.

Porada 2: Dbaj o nawodnienie ciała
Chociaż czasem nie przykładamy do tego dość dużej wagi, nawadnianie organizmu jest niezwykle istotne i wpływa bardzo wyraźnie na ogólną kondycję organizmu. Tak samo, jak podczas zmiany w pracy, tak i gdy mamy wolny dzień i spędzamy go w domu, zawsze powinniśmy odpowiednio nawadniać swój organizm. To bardzo ważny aspekt regeneracji. Woda jest kluczowa dla prawidłowego działania niemal każdego procesu w naszym ciele. To właśnie woda wspomaga np. wchłanianie składników pokarmowych. Pracując fizycznie musimy się także odpowiednio odżywiać, a pijąc wodę mamy pewność, iż to, co cenne w jedzeniu, trafi wprost do komórek naszego ciała, odżywi je i zregeneruje. Dorosły człowiek każdego dnia powinien wypić minimum 2 litry czystej wody. Bez dodatków i słodzików.

Porada 3: Sauna czy masaż?
Praca fizyczna wiąże się ze zmęczeniem, a często także z przeciążeniem mięśni czy stawów. Bardzo dobrymi rozwiązaniami na takie problemy są dwie aktywności - sauna i masaż. Sauna to zdecydowanie regeneracja na najwyższym poziomie. To idealny sposób na wyciszenie się oraz na rozluźnienie mięśni i całego ciała. Podczas wizyty w saunie przyspiesza nam tętno oraz metabolizm, poprawia się wydolność układu krążenia, odpoczywamy, a kondycja naszej skóry staje się zdecydowanie lepsza. Jeśli praca fizyczna powoduje, że bolą nas plecy, barki czy nogi, warto w dzień wolny poddać się masażowi. Taki masaż wpływa zdecydowanie korzystnie na cały organizm, jest przyjemny nie tylko dla ciała, ale i pozwala ukoić umysł. Dobrze wykonany masaż poprawia elastyczność mięśni, przygotowuje je na wysiłek fizyczny oraz pomaga chronić się przed kontuzjami. Jeśli tylko mamy możliwość, warto korzystać z sauny czy masażu 1-2 razy w tygodniu. Jeśli z kolei nie lubimy sauny czy nie mamy czasu na masaż, warto pójść na basen i zregenerować się podczas pływania.

Porada 4: Jedz regularnie
Często jest tak, iż w pracy nie mamy kiedy zjeść. Bierzemy ze sobą kanapkę lub danie do lunch boxa, ale jemy je niedbale i w pośpiechu. Podczas dnia wolnego warto to zmienić i skupić się na dobrym i regularnym odżywianiu. Posiłki powinniśmy jeść co 3 godziny i dbać o to, by były zbilansowane. Trzeba też zadbać o odpowiednią ilość witamin i minerałów. Te najlepiej czerpać z owoców i z warzyw.

Porada 5: Zrób coś dla ducha
Nie tylko ciało warte jest naszej uwagi, jeśli chodzi o regenerację. Zadbać trzeba równie dobrze także o umysł. Czytaj książki, obejrzyj wciągający film lub serial, spaceruj, słuchaj muzyki, medytuj, spotykaj się ze znajomymi. Sposobów na regenerację umysłu jest mnóstwo. Warto odłożyć smartfon czy odejść od komputera i zadbać o to, by nie napływało do nas zbyt dużo bodźców.
Korzystając z powyższych rad, na pewno dasz radę odpowiednio zadbać o swoje ciało, zregenerować je i wyciszyć.
Jeśli szukasz dobrej i stabilnej pracy, odpowiednią ofertę dla siebie znajdziesz tutaj: https://www.adecco-jobs.com/amazon/pl-pl/

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB