Święto Trzech Króli w tym roku bez wolnego

2013-01-09 14:41:31 (ost. akt: 2013-01-10 11:41:20)

Pod koniec minionego roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis odbierający osobom pracującym prawo do odebrania dnia wolnego za święto przypadające w dniu wolnym od pracy, jest niezgodny z Konstytucją. Informacje te wywołały wiele wątpliwości, szczególnie, że już na początku roku mamy sytuację, gdy święto wypada w niedzielę. Czy za 6 stycznia, Święto Trzech Króli, mamy prawo do dnia wolnego?

Święto Trzech Króli w tym roku bez wolnego
Do końca 2010 roku sytuacja była jasna — ówczesne przepisy dawały prawo pracownikom do odebrania dnia wolnego, gdy święto przypadało w dzień wolny, ale inny niż niedziela. Jeśli więc święto wypadało w sobotę, a nie jest ona dniem pracującym w danej firmie, pracownicy mieli prawo do dodatkowego dnia wolnego. Podobnie było w sytuacji, gdy święto wypadało w poniedziałek — dzień wolny dla pracowników instytucji kulturalnych (kin, teatrów itp.). Mogli oni prawo do dodatkowego dnia wolnego.

Niekorzystna zmiana
Z początkiem 2011 roku do Kodeksu Pracy wszedł przepis, który zmienił te zasady. Od tamtej pory pracownicy nie mogli odbierać sobie wolnego za święto przypadające w dzień wolny od pracy, co w skali roku pozbawiło ich co najmniej kilku dni wolnego. Ta niekorzystna zmiana w przepisach zbiegła się w czasie z ustanowieniem Święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy, co być może zniwelowało niezadowolenie osób pracujących.

Trybunał zbadał i orzekł
O niekorzystnych przepisach jednak nie zapomniano — na wniosek Związku Zawodowego „Solidarność“ Trybunał Konstytucyjny zbadał czy są one zgodne z Konstytucją. 2 października 2012 roku TK orzekł, że kwestionowane przepisy są niezgodne z ustawą zasadniczą. Skutkiem tego jest powrót przepisów do stanu prawnego sprzed 1 stycznia 2011 roku — pracownicy mają prawo do dodatkowego dnia wolnego za święto przypadające na dzień wolny od pracy, o ile nie jest to niedziela.

Święto w niedziele? Nie ma wolnego
Jak wynika z kalendarza, w tym roku Święto Trzech Króli przypada w niedzielę, pracownicy nie mogą więc odebrać sobie za nie dnia wolnego. abc

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ona #1233792 | 83.20.*.* 31 paź 2013 23:23

    bezsensowna ustawa to i nie ma dnia wolnego bo jakby dotyczyla ona kazdego dnia wolnego od roboty to za niedzielę tez bylaby wolna....

    ! - + odpowiedz na ten komentarz