Odstresuj pracę

2010-11-12 14:46:04 (ost. akt: 2010-11-12 14:47:17)

Stresująca praca to nie slogan — co trzeci Polak zmaga się codziennie ze stresem w pracy. Jego najczęstsze przyczyny to mobbing oraz złe stosunki międzyludzkie. Jak poradzić sobie z fizycznymi i psychicznymi skutkami zszarpanych nerwów?

Odstresuj pracę

Autor zdjęcia: Maja Barczuk-Kalisz

W Europie stres jest poważnym problemem dla około 28 procent wszystkich osób zatrudnionych. W Polsce analizy prowadzone przez Państwową Inspekcję Pracy wykazały, że ten odsetek jest jeszcze większy — blisko 36 procent osób zatrudnionych na stałe w naszym kraju jest narażonych na silny stres. Do najczęstszych przyczyn takiej sytuacji, oprócz presji ze strony przełożonych i wrogiego nastawienia współpracowników, zalicza się też niedostosowane do obowiązków oczekiwania i umiejętności pracownika. — Jeśli przerasta nas zakres obowiązków i praca pod presją czasu lub odwrotnie — powierzone zadania nas nużą, będziemy nieustannie narażeni na stres — zauważa Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń. — W takiej sytuacji powinniśmy przeanalizować dotychczasowe osiągnięcia zawodowe i zastanowić się, co tak naprawdę chcielibyśmy robić i zaplanować kolejny krok na ścieżce kariery.

Wyćwicz to lub wybiegaj
Poszukiwania innej firmy, w której moglibyśmy rozwijać się w przyjaźniejszych warunkach mogą okazać się trudnym zadaniem. W innym miejscu, wykonując podobne czynności, także w końcu spotkamy się z sytuacjami wywołującymi napięcie. Lepszym wyjściem może być nauka efektywnego radzenia sobie ze stresem.
O wykorzystaniu aktywności fizycznej w walce z objawami napięcia mówi się dużo nie bez powodu. Jogging i ćwiczenia są po prostu skuteczne — pobudzają wytwarzanie endorfin poprawiających humor, a rytmiczne skurcze mięśni wysyłają do organizmu informacje, że stan zagrożenia minął. Warto się przełamać i spróbować nawet jeśli ulgi nie odczujemy za pierwszym razem. Dla osób wyjątkowo niechętnie podchodzących do wysiłku, dobrą alternatywą będzie kurs yogi. Nie wymaga ona od początkujących dużej sprawności fizycznej, koncentruje się za to bardziej na relaksie i oddychaniu. Podobnie może zadziałać profesjonalny masaż, który pozwoli odprężyć się i usunąć sztywność i bóle mięśni — jeden z najczęstszych efektów stresu.
Domowe metody, o których warto pamiętać to ciepła kąpiel z zastosowaniem olejków relaksujących, czyli tzw. aromaterapia. Z jej dobrodziejstw można korzystać nie tylko w łazience. Olejki rozpuszczone w ciepłej wodzie pozostawione gdzieś w pomieszczeniu, nawilżą wysuszone szczególnie zimą pokoje, jednocześnie odprężając wszystkich domowników. Także muzyka relaksacyjna może dać efekt, jeśli połączymy ją z odpoczynkiem. W sytuacji, w której musimy skupić się na czymś w domu, a muzyka mogłaby nas rozpraszać możemy zastąpić ją płytami z kojącymi nerwy odgłosami natury.

Jeszcze został terapeuta
Po bardziej zaawansowane metody będziemy musieli wybrać się do terapeuty. W gabinecie profesjonalisty możemy nauczyć się na przykład techniki relaksacji mięśni Jacobsona. Polega ona na rozluźnianiu i napinaniu konkretnych grup mięśniowych, co ostatecznie ma nauczyć nas automatycznego odruchu odprężania mięśni. Wyćwiczona metoda ma być skuteczna ze względu na rozprzestrzenianie się stanu relaksacji. Rozluźniona grupa mięśni powoduje, rozluźnianie kolejnych części ciała, łącznie z obszarami, których nie jesteśmy w stanie kontrolować świadomie np. sercem, mięśniami wewnątrz klatki piersiowej.

Możesz się wyszkolić
Jeśli nic nam jednak nie pomoże i zdecydujemy się na zmianę pracy, wtedy można skorzystać ze szkoleń ułatwiających ten proces. Ze szkolenia dowiemy się, jak aktywnie poszukiwać pracy. Jak wzbudzić zainteresowanie pracodawcy naszym CV oraz listem motywacyjnym. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, aby nie dać się zaskoczyć. — Początki w nowym miejscu pracy mogą być bardzo stresujące i zaważyć na dalszym przebiegu kariery. Przygotujmy się, aby ten stres ograniczyć i dobrze wypaść od pierwszego dnia — dodaje Aneta Grzyb-Hejduk.
Krzysztof Bieniek


Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. zoha #228856 | 77.115.*.* 13 mar 2011 19:36

    schwarte-milfor to nie zaklat pracy lecz przymusowy zaklad pracy dzieki super majstrowi leszkowi ryba

    ! - + odpowiedz na ten komentarz