Droga do policji nie taka prosta

2016-01-25 08:42:58 (ost. akt: 2016-01-25 12:16:47)
Droga do policji nie taka prosta

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Każdy chłopiec przez chwilę marzył o tym, żeby w przyszłości zostać policjantem i łapać bandytów, pomagać biednym obywatelom i mieć swój własny pistolet. Większość oczywiście w przyszłości wybiera inną drogę zawodową, ale jednak część decyduje się na spełnienie dziecięcego marzenia.

Droga do pracy w policji wcale nie jest taka łatwa. Od przyszłych policjantów wymaga się nie tylko sprawności fizycznej, ale również odpowiednich predyspozycji intelektualnych i emocjonalnych.

Postępowanie kwalifikacyjne ma kilka etapów. Pierwszym jest test wiedzowy. Składa się on z 40 pytań. Przy każdym pytaniu są do wyboru cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Pytania dotyczą funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz z zakresu bezpieczeństwa publicznego. Test z wiedzy nie jest testem selekcyjnym. Oznacza to, że każdy kandydat przechodzi do kolejnego etapu ― z mniejszą lub większą ilością punktów. Liczba punktów uzyskanych z testu wiedzy będzie miała wpływ na miejsce w ostatecznym rankingu. Kolejnym etapem jest test sprawności fizycznej.

Zaliczenie testu sprawności fizycznej następuje po pokonaniu toru przeszkód w czasie nie przekraczającym jednej minuty i 41 sekund. Test sprawdza szybkość, zwinność, siłę i wytrzymałość. Tor przeszkód oraz normy czasowe przeliczane na punkty są jednakowe zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Następnie osoby chcące zacząć pracę w policji podchodzą do badań psychologicznych. W trakcie testu sprawdzane są predyspozycje intelektualne, zachowania społeczne, stabilność, postawa w pracy. Kolejnym sprawdzianem, który czeka przyszłych policjantów jest rozmowa kwalifikacyjna, oceniana przez zespół składający się z dwóch lub nawet czterech osób.

Na ogół w skład komisji wchodzą: przedstawiciel komórki ds. doboru kandydatów do służby oraz policjant służby prewencyjnej. Jej celem jest bliższe poznanie kandydata i jego motywacji do podjęcia służby. Kandydat zalicza ten etap postępowania kwalifikacyjnego, jeśli uzyska od 36 do 60 punktów. Przyszli policjanci skierowani zostają także na komisję lekarską, która ma ocenić zdolności fizyczne i psychiczne do pełnienia służby. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, to kandydaci są dopuszczeni do kolejnego etapu. Jest nim ankieta bezpieczeństwa zawodowego. Złożenie wypełnionej ankiety rozpoczyna proces postępowania sprawdzającego, o którym mowa w ustawie o ochronie informacji niejawnych. Postępowanie ma na celu ustalenie, czy kandydat może uzyskać dostęp do informacji niejawnych, potwierdzony "poświadczeniem bezpieczeństwa".

Po przejściu wszystkich etapów i przyjęciu do służby, policjanci wyjeżdżają na ponad pięciomiesięczne szkolenie zawodowe podstawowe do jednej ze szkół policyjnych. Następnie, po zakończeniu tego szkolenia, w ramach adaptacji zawodowej zostają czasowo oddelegowany do pełnienia służby w oddziale prewencji policji.

kraw

Komentarze (4)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mietek #1916134 | 77.253.*.* 25 sty 2016 12:30

  to trudny egzamin , widać bo dziewczyny ostro ćwiczą , po ukończeniu ich wzrost to około 1,5 m i waga 70-80kg są szybkie silne i mało widoczne

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. czyli wieksze patrole #1916133 | 193.46.*.* 25 sty 2016 12:30

  Bo 1 dodatkowo do pilnowania pań przy patrolach po slumsach

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. EdekzKrainyKredek #1916125 | 89.228.*.* 25 sty 2016 12:23

  Sami frajerzy.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. zorz #1916110 | 88.156.*.* 25 sty 2016 12:03

  Hmm, niezłe sito. Tylko skąd w tych szeregach jacyś dziwni ludzie. Dziurawe chyba.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz