Znaczące zmiany w kodeksie pracy

2016-02-24 13:18:53 (ost. akt: 2016-02-24 13:18:58)
Znaczące zmiany w kodeksie pracy

Autor zdjęcia: www.pixabay.com

W poniedziałek weszły w życie zmiany w kodeksie pracy, które dotyczą umów o pracę zawieranych na czas określony.

Dotychczas według kodeksu pracy zatrudnienie na czas określony ograniczone było jedynie od strony ilości zawartych umów. Zgodnie z prawem trzecia umowa zawierana była już na czas nieokreślony. Od 22 lutego dopiero czwarta umowa będzie zawierana bezterminowo. Ograniczono za to czas trwania takich umów. Maksymalny okres, w jakim będziemy mogli być zatrudnieni przez pracodawcę, nie może przekroczyć 33 miesięcy, wliczając w to również okres próbny. Kodeks pracy nie zmienia tego, że przedłużenie trwającej umowy jest równoznaczne z zawarciem kolejnej. Jej data początkową jest dzień, w którym miał ustać stosunek pracy osoby zatrudnionej.

Wraz z modyfikacjami kodeksu nie uległ zmianie maksymalny czas umowy o pracę na czas próbny na maksymalny okres trzech miesięcy. Modyfikacje w tych umowach dotyczyć będą celu, w jakim będzie można zawrzeć umowę i zasady podpisywania kolejnych umów na czas próbny. Pracodawca może podpisać kolejną umowę na okres próbny tylko w przypadku zmiany zakresu wykonywania obowiązków przez osobę zatrudnioną. Jeżeli pracownik miałby znowu w tej formie wykonywać te same obowiązki, to będzie to możliwe dopiero trzy lata po rozwiązaniu poprzedniej umowy.

Zmiany dotyczące okresowych umów o pracę mają przede wszystkim zakończyć proceder wygaszania stosunku pracy i zawierania na nowo umów określonych czasowo. Dotąd wystarczyło wygasić stosunek pracy na 30 dni, żeby można było zawrzeć kolejną umowę na czas określony zamiast podpisania kolejnej już na czas nieokreślony.

kraw

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB