Ostatni dzień na zmianę informacji o warunkach zatrudnienia

2016-03-22 14:10:46 (ost. akt: 2016-03-22 14:10:51)
Ostatni dzień na zmianę informacji o warunkach zatrudnienia

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Dokładnie miesiąc temu, czyli 22 lutego, zmieniły się zasady zatrudniania na podstawie umów terminowych, a dziś, czyli dokładnie miesiąc później, mija ostateczny termin na zmianę informacji o warunkach zatrudnienia pracowników, których zatrudniliśmy na czas określony, jeśli w informacji takiej bezpośrednio odwołaliśmy się do Kodeksu pracy.

Zgodnie z nowelizacją przepisów Kodeksu pracy, od 22 lutego 2016 r. zatrudnianie osoby na podstawie jednej umowy lub kilku umów o pracę na czas określony nie może przekroczyć 33 miesięcy. Wydłużył się również czas okresu wypowiedzenia przy takich umowach.


Nowy okres wypowiedzenia


Do 22 lutego br. umowa na czas określony podlegała wypowiedzeniu, jeśli była podpisana na dłużej niż 6 miesięcy oraz była w niej mowa o 2-tygodniowym okresie wypowiedzenia. Od tamtej pory okresy wypowiedzenia przy umowach o pracę na czas określony zależą od stażu pracy u danego pracodawcy. To znaczy, że ustala się je na takich samych warunkach, jak przy umowach na czas nieokreślony. Zatem okres wypowiedzenia etatowca czasowego wynosi:
- 2 tygodnie przy zatrudnieniu przez okres krótszy niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc przy zatrudnieniu przez okres dłuższy niż 6 miesięcy,
- 3 miesiące przy zatrudnieniu przez okres co najmniej 3 lat.

Właśnie te zmiany muszą zostać zawarte w informacjach o warunkach zatrudnienia dołączanych do umów pracowników czasowych.

Nie wszystkim czasowym pracownikom


Pracodawcy zatrudniający na powyższych zasadach najpóźniej do dzisiaj muszą zmienić swoim czasowym etatowcom informację o warunkach zatrudnienia. Dotyczy to jednak tych przypadków, gdzie w umowie lub informacji dołączanej do umowy pracodawca określił termin wypowiedzenia poprzez wskazanie przepisów Kodeksu, a dokładniej, odwołał się do uchylonego art. 33 Kodeksu w następujący sposób: „Długość okresu wypowiedzenia zgodnie z art. 33 Kodeksu pracy”.

Zgodnie z art. 29 § 3 Kodeksu pracy, do obowiązków pracodawcy należy podanie każdemu pracownikowi informacji o warunkach zatrudnienia w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę. W takiej informacji muszą znaleźć się m.in. obowiązująca pracownika norma dobowa i tygodniowa czasu pracy, wymiar urlopu czy właśnie długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Informacja ta może zarówno zawierać odnośniki do konkretnych paragrafów Kodeksu pracy, jak i mieć formę opisową.

Zatem, jeśli przykładowo w umowie Kowalskiego na czas określony do marca 2017 r. było zapisane, że „okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie”, pracodawca nie musi teraz zmieniać tej informacji. Taka konieczność pojawi się najpóźniej 20 sierpnia 2016 r., bowiem tego dnia upłynie 6 miesięcy od 22 lutego 2016 r, przez które Kowalskiego będzie obowiązywał 2-tygodniowy okres wypowiedzenia zgodnie z nowymi zasadami jego określania. Od 21 sierpnia 2016 r. staż Kowalskiego przekroczy 6 miesięcy, co oznacza, że będzie mu przysługiwać miesięczny okres wypowiedzenia.

Źródło: Tax Care

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB