Zatrudnianie niepełnosprawnych będzie mniej opłacalne

2016-07-01 10:22:09 (ost. akt: 2016-07-01 10:22:26)
Zatrudnianie niepełnosprawnych będzie mniej opłacalne

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Osoby niepełnosprawne już do tej pory miały duży problem ze znalezieniem zatrudnienia. Teraz prawdopodobnie będzie im jeszcze trudniej. Zmiany w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej wchodzące w życie od 1 lipca 2016 r. mogą niekorzystnie odbić się na rynku pracy dla tej grupy.

Pracodawcom, którzy muszą płacić składki na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, wolno obniżyć wysokość wpłat, jeśli kupują produkty i usługi od firm zatrudniających odpowiednio dużo niepełnosprawnych. Dotychczas ulga wynosiła maksymalnie 80%. Po wejściu w życie nowych przepisów nie może przekroczyć 50%. „Obniżenie korzyści finansowej o 30% może spowodować, że zainteresowanie pracodawców zatrudnianiem osób niepełnosprawnych spadnie” – komentuje Paweł Marianowski, prezes zarządu agencji pracy tymczasowej.

Niepełnosprawni to cenni pracownicy, sumiennie podchodzący do wykonywanych zadań i szanujący pracę, którą znaleźć im niełatwo. Wielu pracodawców wciąż jednak obawia się zatrudniania tych osób. Tymczasem przy korzystaniu z usług firmy outsourcingowej nie muszą martwić się oni o kwestie kadrowo-płacowe, między innymi dotyczące urlopów i wynagrodzeń. Nie zawsze trzeba też przystosowywać stanowiska pracy – można zatrudnić takie osoby niepełnosprawne, które tego nie wymagają.

Ulgi finansowe i inne korzyści zachęcające do zatrudniania niepełnosprawnych to jednak za mało, by zapewnić tym osobom miejsca na rynku pracy. Dlatego warto edukować firmy i uświadamiać im wartość niepełnosprawnych. Sami pracownicy mogą natomiast udowadniać ją wysoką jakością wykonywanych zadań.

Szczegółowe informacje w sprawie zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej znajdziecie TUTAJ.


infowire.pl

Komentarze (4)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nella2007 #2044576 | 194.114.*.* 11 sie 2016 11:08

  Bardzo fajny tekst– dużo o tym jak mogą zarabiać osoby niepełnosprawne tu http://jakzarabiacjakoszczedzac.blogspot .de

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. wszędzie jest źle #2020847 | 77.254.*.* 4 lip 2016 11:48

  Bez jaj, zdrowy chłop nie może znaleźć zatrudnienia, np jako ochroniarz, bo na jego miejsce jest inwalida.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. niepełnosprawny #2020236 | 31.0.*.* 2 lip 2016 21:49

  Nas się traktuje jak przedmiot za który można dostać dofinansowanie.Niestety w większości miejsc pracy nie przestrzega się praw osób niepełnosprawnych.To wszystko fikcja te przywileje o 7 godzinach pracy i dłuższym urlopie oraz przerwie regeneracyjnej,uczestnictwie w rehabilitacji.Jesteśmy dyskryminowani. Pełnosprawni współpracownicy a nawet szef tego nie zrozumieją jak to jest budzić się i zasypiać z bólem. Jak się nie podoba to są inni na twoje miejsce.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz