Strata pracy to nie koniec świata

2016-07-22 13:43:04 (ost. akt: 2016-07-22 13:43:37)
Strata pracy to nie koniec świata

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Niespodziewana utrata pracy może zachwiać naszym życiem i systemem wartości. Wiele osób ulega przygnębieniu, pojawia się poczucie braku pewności siebie. Podpowiadamy, jak radzić sobie w takiej sytuacji.

Nagłe zwolnienie z pracy może być traumatycznym przeżyciem. Pytania znajomych o pracę wywołują przerażenie i lęk, a w niektórych przypadkach niepewna sytuacja może doprowadzić nawet do załamania nerwowego. Trudno w takich warunkach szukać nowego zatrudnienia.

W społeczeństwie przyjęło się, że osoby pracujące postrzegane są jako wartościowe i potrzebne. Im dłużej jesteśmy na rynku pracy, tym łatwiej przychodzi nam zaakceptowanie otoczenia. Wszystko za sprawą stabilnych zarobków i przeświadczenia, że już zawsze będziemy pracować w jednej firmie. Przywiązujemy się do pracodawcy, jesteśmy lojalni wobec niego i zdobywamy doświadczenie przydatne w wykonywaniu kolejnych i coraz trudniejszych obowiązków zawodowych.

Niespodziewane zwolnienie dezorientuje. Nagle cały uporządkowany świat wywraca się. W głowie bezrobotnego pojawia się myśl, że nie jesteśmy już przykładnymi i potrzebnymi obywatelami płacącymi podatki. Wydaje się, że inni postrzegają nas jako nieudolnych, niezaradnych, a nawet mniej szanują jako specjalistów w danej dziedzinie. Pojawia się szok po utracie pracy, lęk o przyszłość i niestabilną sytuację finansową.

Aby poradzić w życiu z trudną sytuacją, na samym początku warto powiedzieć sobie, że jest to etap przejściowy, bo poszukiwanie zatrudnienia nie musi być okresem długotrwałym. Dobrym sposobem na przestawienie się jest wydrukowanie nowych wizytówek, na których będą widniały jedynie nasze dane i specjalność, bez miejsca pracy.

Warto też zmienić status na portalach internetowych, a na pytania o pracę odpowiadać, że jesteśmy w trakcie zmian. W rozmowach z przyjaciółmi można też dodać, jaki zawód nas interesuje. Być może, stwarzając nową definicję siebie, pojawi się pomysł na zupełnie nową zawodową przyszłość.

Po utracie pracy mamy również więcej czasu wolnego. Możemy go przeznaczyć nie tylko na szukanie nowego zatrudnienia, ale też na rozwijanie swojego hobby. Może to się przerodzić w nasz przyszły biznes, na którym zaczniemy zarabiać. Dodatkowo odpowiedź na pytanie, gdzie widzimy siebie za kilka lat, pomoże poukładać w głowie plan i wyznaczyć cele na kolejne lata. Dzięki temu na pewno będziemy szczęśliwsi, a do nowych obowiązków zawodowych będziemy podchodzić z uśmiechem.

mos

Komentarze (2)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. maritajus #2046487 | 81.190.*.* 15 sie 2016 12:56

    mozna sie zalamac ;/ ja szukalam pracy kilka mc, w koncu sie udalo w stefczyku, a jestem po bankowosoci to akurat , fajne warunki + umowa op

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. co za pierdoły, #2032684 | 188.146.*.* 24 lip 2016 15:57

    takie "dobre rady" schowajcie sobie w....buty!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz