Pracownicy 50+ poszukiwani. Czy uda im się zapełnić lukę na rynku pracy?

2017-10-10 15:03:07 (ost. akt: 2017-10-10 15:04:32)

Prawie każda firma w Polsce zatrudnia osoby po pięćdziesiątym roku życia – deklaruje to aż 94% pracodawców. Przedsiębiorstwa coraz częściej sięgają po dojrzałych pracowników, ponieważ na rynku zaczyna brakować kandydatów z innych grup wiekowych. Pracodawcy mogą jednak skorzystać na tej sytuacji. Pracownicy 50+ są bowiem uważani za lojalnych oraz chętnie dzielących się wiedzą z młodszymi kolegami.

Seniorzy

Seniorzy

Autor zdjęcia: Materiały prasowe

Najchętniej po pracowników powyżej 50 roku życia sięga branża budowlana. Zatrudniani są oni na stanowiskach kierowniczych średniego i wyższego szczebla, jako osoby z fachową wiedzą i doświadczeniem. W pozostałych branżach pracownicy 50+ wykonują głównie proste prace fizyczne - najczęściej znajdują oni zatrudnienie przy produkcji, w handlu, czy w logistyce.

Pracodawcy rzadko rekrutują osoby po 50 roku życia

„Tylko trzy procent pracodawców bierze pod uwagę jakiekolwiek szczególne działania rekrutacyjne skierowane do kandydatów powyżej 50 roku życia„ – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Mateusz Żydek z agencji pracy Randstad.

Firmy szukają doświadczonych pracowników, którzy posiadają unikalną wiedzę i mogą dzielić się nią z młodszymi współpracownikami. Zatrudnienie osób po 50 roku życia może też wiązać się ze specjalnymi dotacjami z Urzędu Pracy.

Lojalność zaczyna się po pięćdziesiątce

Pracodawcy uznają lojalność pracowników 50+ za jeden z największych atutów tej grupy. Starsze osoby nie szukają ciągle nowych wyzwań i cenią sobie stabilność. Daje to też korzyści firmom, które mogą planować politykę zatrudnienia na dłuższy okres. Aż 47 % badanych przedsiębiorców woli zatrudniać pracowników po pięćdziesiątce, właśnie ze względu na ich lojalność.

Łatwiej znaleźć doświadczonego pracownika

Wiele firm prowadzi działania rekrutacyjne skierowane do studentów i świeżo upieczonych absolwentów. Na rynku brakuje jednak kandydatów w tych grupach wiekowych. Rywalizacja o pracowników po 50 roku życia jest mniejsza. Przy starzejącym się społeczeństwie i malejącym bezrobociu to właśnie oni mogą być rozwiązaniem problemu pracodawców.

źródło: infowire.pl/

Tagi: praca +50

Komentarze (3)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. cde #2347654 | 178.235.*.* 10 paź 2017 16:38

    W końcu poszukiwani czy nie poszukiwani ? " Najchętniej po 50 sięga branża budowlana. Pracodawcy rzadko rekrutują po 50- tce. Tylko 3 % pracodawców bierze pod uwagę pracowników po 50. Firmy szukają doświadczonych. Wiele firm prowadzi działania rekrutacyjne skierowane do studentów i absolwentów. Rywalizacja o pracowników po 50 jest mniejsza. Łatwiej znaleźć doświadczonego pracownika. Oni (po 50) mogą być rozwiązaniem. 47% woli zatrudniać po 50". To są skrócone cytaty z artykułu. A moje zdanie takie. Po pięćdziesiątce lojalny, posłuszny, bez wielkich wymagań co do wynagrodzenia bo inny nie przyjmie. Jak pójdziesz do innego pracodawcy to jest telefon do poprzedniego i dostaniesz jeszcze mniej lub nie zostaniesz przyjęty. Chwała młodym, że stawiają warunki. Ich przyszła emerytura zależy od składek a te od wynagrodzenia.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)