Internet Rzeczy w biurze

2017-10-22 08:01:10 (ost. akt: 2017-10-22 08:08:57)
Internet Rzeczy w biurze

Autor zdjęcia: Pixabay.com

W biurach coraz częściej wdrażana jest koncepcja Internetu Rzeczy. Jej podstawowym zadaniem jest zautomatyzowanie przestrzeni biurową m.in. poprzez instalację innowacyjnych i zaawansowanych systemów sterowania.

Takie sformułowania jak inteligentny dom czy inteligentny proszek do prania to nic nowego. A czy istnieje inteligentne biuro? Owszem.
— Inteligentne biuro to przestrzeń biurowa, w której montujemy wiele urządzeń, adaptujących się do sytuacji w tej przestrzeni. Mówimy tu np. o oświetleniu, które adaptuje się do ilości obecnych osób, do pory dnia lub pogody na zewnątrz — tłumaczy Robert Strzelecki, ekspert producenta aplikacji do zarządzania przestrzenią biurową.

Inteligentne budynki coraz częściej współdziałają z systemem energetycznym, dając możliwość wytwarzania, magazynowania i zużywania energii w sposób bardziej efektywny.

Firma może odzyskiwać część kosztów, które w tej chwili ponosi. To oszczędności związane z użytkowaniem biura czy też użytkowaniem urządzeń elektrycznych w biurze. Jest szereg różnego rodzaju sensorów, które montujemy zarówno na powierzchni biurowej, jak i w otoczeniu, na zewnętrznych ścianach biura tak, aby dowiedzieć się jak najlepiej i jak w największym stopniu wykorzystać urządzenia, które są zamontowane już w tej przestrzeni biurowej – tłumaczy Robert Strzelecki.
Coraz częściej w przestrzeni biurowej i inteligentnych budynkach można spotkać roboty współpracujące, tzw. coboty. W najbliższej przyszłości to właśnie roboty będą wykonywać takie prace jak m.in. serwis biurowy czy sprzątanie.

Fot. newseria.pl
Robert Strzelecki, ekspert producenta aplikacji do zarządzania przestrzenią biurową
– W najbliższej przyszłości roboty mogą nam pomóc w przestrzeni biurowej. Już widzimy pewne próby skomunikowania ludzi na odległość. Są roboty, które wożą tablet, na którym widzimy osobę przemieszczającą się po biurze wirtualnie, by mogła się komunikować z osobami, do których ów robot podjedzie. W najbliższej przyszłości możemy spodziewać się tego, że takie rzeczy jak serwis biurowy czy sprzątanie będzie wykonywane przez roboty.
oprac. Kr / źródło: newseria.pl

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB