Naucz się pracować systematycznie

2017-10-31 08:05:15 (ost. akt: 2017-10-31 08:05:25)
Naucz się pracować systematycznie

Autor zdjęcia: Archiwum

Ileż to razy słyszeliśmy: nie będziesz mieć zaległości, jeśli będziesz uczyć się systematycznie. Ale to nie jedyna zasad, której warto się trzymać. Jest jeszcze kilka innych, których pomogą w organizacji pracy.

Zasada pierwsza — co masz zrobić jutro, zrób dzisiaj. Choć może wydaje się to banalne, naprawdę działa. Mimo że teraz jesteś zmęczony, nic ci się nie chce i najchętniej poszedłbyś do kina, nie odkładaj obowiązków. Bo jutro może okazać się, że pojawiają się nowe zadania i to w wczoraj znowu odłożysz na później. Jeśli przez kilka dni będziesz przekładać powtórzenie materiału do kolokwium z historii, w końcu przyjdzie taki moment, że nie będziesz już miał żadnej rezerwy czasowej, bo zapowiedziano nowe, ważniejsze kolokwia. W pracy jest podobnie. Presja terminu wykonania zlecenia i piętrzących się zaległości może być powodem wzrastającego napięcia i dezorganizacji w twoich działaniach. Postaraj się więc przemóc swój spadek energii i wykonuj zadania od razu kiedy się pojawiają.

Zasada druga — zanim zabierzesz się do nauk lub pracy, pomyśl, jak wspaniale wykorzystasz czas, kiedy uporasz się z obowiązkami. Może pójdziesz do kina z przyjaciółmi albo wybierzesz się na dawno wyczekiwane zakupy.Taka wizja nagrody za szybkie i solidne działanie będzie zapewne mobilizacją do uporania się z tym, co konieczne.

Zasada trzecia — poznaj swoje mocne i słabe strony. Jeśli chcesz dobrze pracować i efektywnie wykorzystywać wszystkie swoje możliwości, musisz dobrze poznać swój organizm. Dobrze jest wiedzieć, z czym radzisz sobie lepiej, a na co potrzebujesz więcej czasu i może czyjegoś wsparcia. To pozwoli ci lepiej ocenić siły i wykorzystać swoje mocne strony. I co najważniejsze, szybciej mieć z głowy to, czego tak bardzo nie chce ci się robić.

Zasada czwarta — ustal cele i konkretny czas wykonania zadania. Odpowiedz sobie na pytania: po co mam to zrobić, czy to jest konieczne, co z tego będę miał? Ze strategicznego punku widzenia, ustalenie celu jest niezbędne przed podjęciem jakiegokolwiek wysiłku. Musisz dokładnie wiedzieć, co chcesz osiągnąć.

Zasada piąta — posprzątaj swoje otoczenie. Nic tak nie rozprasza, jak bałagan. Uporządkowane otoczenie wokół siebie, to przede wszystkim większa szansa na koncentrację i jak się sam przekonasz — większa efektywność twojej pracy.

Bałagan na biuru o w otoczeniu nie służy koncentracji.

Zasada szósta — planowanie. W obowiązkach, z którymi jak najszybciej chcesz się uporać, nie sprawdza się improwizacja. Dobre zaplanowanie, choć zabiera trochę czasu, sprawia, że wszystkie podejmowane kroki mają swój czas, miejsce i uzasadnienie, a poszczególne etapy pracy są logicznie ze sobą związane. Kr
Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB