Liczą się pierwsze sekundy

2011-04-26 14:19:20 (ost. akt: 2011-04-26 14:22:13)

Jak się ubrać, co mówić, jak zachować? Rozmowa rekrutacyjna stresuje każdego. Warto wiedzieć, co nas może na niej spotkać i w jaki sposób się zaprezentować, by pozostawić po sobie dobre wrażenie.

Liczą się pierwsze sekundy

Autor zdjęcia: Dobrochna Bugiera

Nieważne, ile skończyliśmy fakultetów i jak bogate jest nasze CV. Rozmowy o pracę rządzą się swoimi prawami. Kandydatów o podobnych kwalifikacjach jest wielu. Dlatego ważniejsze od umiejętności czy doświadczenia zawodowego okazuje się pierwsze wrażenie, jakie wywieramy na przyszłym pracodawcy. Około 95% opinii o ludziach powstaje w ciągu pierwszych 90 sekund kontaktu. Szybko wyrabiamy sobie opinie na temat innych, a bardzo ciężko jest je zmienić. — Badania naukowe pokazują, że gdy ludzie spotykają się po raz pierwszy, to większość z nich ma gotowa ocenę rozmówcy już po kilku minutach — wyjaśnia psycholog Jakub Kusiorski. — Ocena ta oparta jest przede wszystkim na mowie ciała, sygnałach niewerbalnych, wyglądzie, zachowaniu, a także ubiorze — wylicza.

Zdradzi cię twoje ciało
To co mówimy, ma dla potencjalnego pracodawcy drugorzędne znaczenie. O doświadczeniu i kwalifikacjach kandydata może sobie poczytać w cv, które zapewne ma przed oczami. — O wiele istotniejsza jest mowa ciała, która bez słów zdradza rozmówcy wiele informacji o nas, a przy odrobinie wysiłku może być naszym sprzymierzeńcem na rozmowie rekrutacyjnej — mówi Jakub Kusiorski. — Dzięki odpowiednim zachowaniom niewerbalnym możemy sprawiać wrażenie pewnych siebie, opanowanych i sympatycznych.
Warto więc pamiętać o pewnym siebie, energicznym sposobie poruszania. Siedząc należy mieć postawę wyprostowaną, a w czasie rozmowy pamiętać o kontakcie wzrokowym z rozmówcą. Trzeba też uważać na mimikę, by nie pokazywać negatywnych emocji — nie wywrze to dobrego wrażenia na naszym rozmówcy.

Słuchaj aktywnie i nie kłam
Sposób, w jaki mówimy ma większe znaczenie niż zawartość merytoryczna naszej wypowiedzi. Ważnym elementem zachowania jest barwa i ton głosu oraz dostosowanie głośności i tempa słów do wypowiedzi rozmówcy. Kolejną istotną kwestią jest aktywne słuchanie. Dobrze jest pokazać rozmówcy, że z zainteresowaniem słuchamy jego wypowiedzi. W trakcie rozmowy najlepiej jest zachować spokój i dystans oraz odpowiednio kontrolować zarówno to, co mówimy, jak i nasze niewerbalne zachowania.
W czasie rozmowy kwalifikacyjnej często próbujemy siebie nieco upiększyć, pokazać w lepszym świetle. Przemilczamy wady, a podkreślamy cechy pożądane przez przyszłego pracodawcę. Jednakże lepiej nie przesadzać z ubarwianiem rzeczywistości. Na pytanie o znajomość języków czy aplikacji komputerowych odpowiadajmy zgodnie z prawdą. Kłamstwo i tak szybko zostanie wyłapane. — Nasze zachowania niewerbalne muszą współgrać z tym, co mówimy. Jeśli mowa ciała nie pokrywa się ze słowami, powstaje podejrzenie, że mijamy się z prawdą — przestrzega Jakub Kusiorski.

Szata cię nie zdobi, ale...
W wielu branżach strój jest wizytówką człowieka, odzwierciedlającą jego osobowość. Nie warto jednak upierać się przy wygodnych, starych dżinsach, tylko postarać się o stonowany, elegancki i skromny strój. Kobiety nie powinny przesadzać z mocnym makijażem, ilością perfum czy ozdobnej biżuterii. W przypadku spotkania rekrutacyjnego warto postawić na minimalizm.
Rozmowy kwalifikacyjne bywają prawdziwą loterią i wcale nie jest pewne, że pracę dostanie osoba z najlepszymi kwalifikacjami czy największym doświadczeniem. Ale też pracodawcy nie zawsze takich podwładnych szukają. Dużo ważniejsze od dyplomu wyższej uczelni jest pozytywne nastawienie do świata, otwartość na nowe wyzwania i zdobywanie wiedzy czy wysoka komunikatywność i zdolność do pracy w zespole.
Anna Banaszkiewicz

Co może pomóc w odniesieniu sukcesu na rozmowie kwalifikacyjnej:
—dobrze napisane, ciekawe CV, dzięki któremu będziemy się wyróżniać wśród tłumu kandydatów
—przygotowanie do rozmowy od strony merytorycznej, zdobycie informacji o działalności firmy, do której aplikujemy
—punktualność — jeśli spóźniamy się na rozmowę o pracę, wzbudza to podejrzenie, że w pracy też może nam się to przytrafiać
—pewny siebie uścisk dłoni. Trzeba pamiętać, że niezależnie od płci kandydata, nie powinien on pierwszy wyciągać ręki na powitanie
—otwarta postawa ciała, nie należy krzyżować rąk ani nóg ani siadać na brzegu krzesła
—wiara w siebie i samospełniające się proroctwo — ludzie pozytywnie nastawieni częściej odnoszą sukcesy
—niewskazane jest zaczynanie rozmowy od pytania o przyszłe zarobki

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB