Rozwój kariery zawodowej na macierzyńskim

2012-10-08 11:45:09 (ost. akt: 2012-10-08 11:47:43)

Wiele kobiet traktuje macierzyństwo jak przeszkodę w karierze zawodowej. Niesłusznie. Są bowiem sposoby, aby nie wypaść z tzw. obiegu będąc na urlopie macierzyńskim.

Rozwój kariery zawodowej na macierzyńskim

Autor zdjęcia: sxc.hu

Nadal zdarzają się szefowie, którzy traktują młode matki jak pracowników niepełnowartościowych i mało dyspozycyjnych. Jeśli się dobrze rozejrzymy, znajdziemy w swoim otoczeniu przykłady kobiet, które po urodzeniu dziecka nie miały do czego wracać w firmie, gdyż w czasie, gdy były na macierzyńskim jej stanowisko zostało obsadzone innym pracownikiem.

Od tego jest sąd pracy
Pracodawcy skutecznie obchodzą przepisy Kodeksu pracy i wyszukują dziwne, zwykle niezgodne z prawdą powody zwolnienia. Na szczęście, kobiety znają swoje prawo i potrafią skutecznie walczyć o sprawiedliwość w sądzie. I wygrywają, pokazując innym młodym mamom, jak sobie radzić z tym problemem, zaś nieuczciwym pracodawcom udowadniają, że nie można bezkarnie dyskryminować kobiety ze względu na fakt urodzenia dziecka.

Czytaj, żeby nie wypaść
Jeśli po urlopie macierzyńskim planujemy wrócić do pracy, postarajmy się nie wypaść z branży. Są takie zawody, w których nawet kilkumiesięczna nieobecność może powodować powstanie zaległości. Staraj się więc być stale na bieżąco — czytaj branżową prasę, miej kontakt ze współpracownikami, monitoruj sytuację firmy i jej poczynania na rynku.
Wiadomo, że trudno jest zachować aktywność w przerwach między gotowaniem kaszek a zmianą pieluch, jednak zawsze można lepiej wykorzystać czas wolny. Zamiast bezmyślnie patrzeć w telewizor, warto postawić na dokształcanie.

Wykorzystaj macierzyński
Dla młodych mam doskonałym sposobem na poszerzanie kwalifikacji czy zdobycie nowej wiedzy jest e-learning. Nauka przez internet ma sporo zalet — uczysz się, kiedy chcesz, w wybranym przez siebie tempie. Kursy internetowe są też tak przygotowane, by wiedza łatwo wchodziła do głowy. Najpopularniejsze wśród pań szkolenia dotyczą negocjacji handlowych, zarządzania i zakładania własnej firmy. Nic w tym dziwnego — początki macierzyństwa to czas, gdy wiele kobiet przewartościowuje swoje życie i szuka możliwości zarabiania pieniędzy, które nie kolidują z obowiązkami mamy.

Załóż własną firmę

Jeśli umiejętnie wykorzystasz urlop macierzyński, wrócisz do pracy bogatsza w nowe umiejętności, zaskoczysz swojego szefa i udowodnisz mu, że jesteś cennym pracownikiem. Jeśli natomiast praca na etacie od dawna cię uwierała, urlop macierzyński będzie doskonałym momentem na zmianę życiowych planów i założenie własnej firmy. Coraz więcej pań po urodzeniu dziecka wybiera takie właśnie rozwiązanie — dzięki temu pracują tylko dla siebie, inwestują we własne zarobki, nie muszą trzymać się sztywno godzin pracy, a co za tym idzie — mają więcej czasu dla swoich pociech. ab

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB