W 2013 roku dostaniemy dodatkowe wolne po urodzeniu dziecka

2012-12-28 15:52:34 (ost. akt: 2012-12-28 15:52:34)

W 2013 roku szykuje się sporo zmian, korzystnych dla młodych rodziców. Do urlopu macierzyńskiego dołączy bowiem urlop dodatkowy oraz rodzicielski, dzięki czemu mama po urodzeniu dziecka będzie mogła zostać z nim w domu nawet przez 52 tygodnie.

Kwestie dotyczące urlopów macierzyńskich i rodzicielskich to kolejne zmiany, jakie w przyszłym roku zaserwuje nam znowelizowany Kodeks pracy. Obecnie mamy po urodzeniu dziecka mogą z nim zostać w domu przez 20 tygodni — tyle trwa urlop macierzyński. Liczba tygodni wydłuża się w przypadku porodów mnogich. Młode mamy mogą też wykorzystać dodatkowy urlop macierzyński, który trwa 4 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka lub 6 tygodni, gdy urodzą się bliźniaki, trojaczki lub więcej dzieci.

Tata na macierzyńskim
Z urlopu macierzyńskiego mogą skorzystać także ojcowie. Przysługuje on im wtedy, gdy matka trafi do szpitala lub zrezygnuje ze swojego urlopu macierzyńskiego co najmniej 14 tygodni po porodzie. Świeżo upieczeni tatusiowie mają też prawo do dwóch tygodni urlopu ojcowskiego. Muszą go jednak wykorzystać w ciągu pierwszego roku życia potomka — po tym czasie urlop przepada. Nie może go też zamiast ojca wykorzystać matka.
Wnioski o udzielenie urlopów macierzyńskich są dla pracodawców wiążące. Trzeba je jednak zawsze składać z siedmiodniowym wyprzedzeniem.

Urlop bez przerwy
Do urlopu macierzyńskiego i dodatkowego od przyszłego roku dołączy trzecia forma uprawnień — urlop rodzicielski, który wydłuży czas spędzony w domu z dzieckiem nawet do 52 tygodni. Ma on trwać 26 tygodni, bez względu na liczbę urodzonych dzieci oraz przysługiwać na równych zasadach matce i ojcu. Warunek jest jeden — wszystkie urlopy muszą nastąpić jeden po drugim, bez przerwy. Z urlopu rodzicielskiego można skorzystać tylko po wykorzystaniu w całości dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Na trzy dzielony
Dodatkową nowością będzie możliwość dzielenia urlopu rodzicielskiego — można go rozłożyć na trzy części, z których każda musi trwać co najmniej 8 tygodni. Dzięki temu udogodnieniu, matki i ojcowie będą mogli na przemian korzystać z urlopu. Liczba części, na jakie można podzielić urlop oraz czas ich trwania została ustalona z myślą o pracodawcach. Dzielenie urlopu na krótsze części spowodowałoby dezorganizację pracy w firmie — gdyby np. świeżo upieczony tata co dwa tygodnie brał dwutygodniowy urlop.
Nowy urlop rodzicielski będzie udzielany na wniosek pracownika. Trzeba go złożyć co najmniej z dwutygodniowym wyprzedzeniem, a obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie go we wnioskowanym terminie.
Anna Banaszkiewicz

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB