Wiedza i dyplom prosto z sieci

2010-10-13 18:52:34 (ost. akt: 2010-10-14 10:45:13)

Chociaż jest jedną z „raczkujących” metod nauczania w Polsce, ma coraz więcej zwolenników. E-learning staje się coraz bardziej popularną formą kształcenia. Ma wiele zalet, jakich nie posiada tradycyjna edukacja.

Wiedza i dyplom prosto z sieci

Autor zdjęcia: Dobrochna Bugiera

Żyjemy w świecie nowoczesnych technologii i wszechogarniającego nas Internetu. Nie trzeba więc było długo czekać, by oprócz rozrywki i sposobu spędzania wolnego czasu stał się on świetnym narzędziem edukacyjnym. E-learning jest techniką szkolenia, która przede wszystkim wykorzystuje wszelkie media elektroniczne. Wyższość tej metody nad innymi metodami polega na przeniesieniu środka ciężkości z nauczyciela na ucznia. Ponadto umożliwia samodzielne wybranie formy dostarczanej wiedzy oraz tempa jej przekazywania i przyswajania. Daje szansę zdobycia nowych kwalifikacji, pomaga w podniesieniu konkurencyjności na rynku pracy i uzyskaniu nowego zawodu.

Studia z dala od uczelni
E-learning umożliwia nie tylko kończenie specjalistycznych kursów czy naukę języka obcego, ale nawet studiowanie. Dzięki możliwościom, jakie daje Internet, mogą obecnie studiować niemal wszyscy – nie trzeba już być mieszkańcem dużego, akademickiego miasta. Nawet mieszkańcy niewielkich miejscowości, dzięki Internetowi mogą studiować na najlepszych uczelniach, a co za tym idzie, mają możliwość na lepszą pracę i godziwe zarobki po zakończeniu edukacji. Coraz więcej uczelni wyższych decyduje się na udostępnienie kształcenia on-line jako alternatywy dla klasycznych studiów.
Studia przez Internet są zdecydowanie bardziej komfortowe, nie wymagają spędzania wielu godzin w szkolnych ławkach, a mimo to ich absolwenci otrzymują taki sam dyplom jak inni studenci. System e-learning jest połączeniem dwóch bardzo ważnych cech – mobilizacji do ciągłej i bieżącej nauki oraz elastyczność czasową. Forma prowadzenia zajęć jest przejrzysta i przystępna, a zadania, które należy wykonywać samodzielnie, w naturalny sposób wymuszają nadążanie za przerabianą partią materiału. Dostęp do wiedzy jest możliwy z każdego miejsca na świecie, a na wielu uczelniach, oprócz dyplomu w języku polskim, otrzymuje się również dyplom angielski.

Dla młodych mam i bezrobotnych
E-learning jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które muszą godzić pracę z kształceniem. Studia są elastyczne i łatwo je dostosować do indywidualnych potrzeb każdego studenta. Doskonale sprawdzają się w przypadku młodych mam, które nie wychodząc z domu, mogą jednocześnie uczyć się i wychowywać dzieci. Na pewno przydadzą się bezrobotnym, którzy zamiast siedzieć bezczynnie w domu, mogą podnosić swoje kwalifikacje. To także idealna forma dla osób niepełnosprawnych, które bez wychodzenia z domu mogą kształcić się w wybranym przez siebie kierunku. Korzystny jest także z ekonomicznego punktu widzenia – umożliwia przeszkolenie dużej grupy ludzi bez konieczności wynajmowania pomieszczeń do zajęć dydaktycznych.

Dla samodzielnych i zdyscyplinowanych
Kształcenie przez Internet z pewnością jest korzystne, ale wymaga dużej samodzielności i samodyscypliny, uczestnicy kursów muszą mieć dużą motywację do nauki. Najbardziej skorzystają osoby zmotywowane, które mają obrane cele zawodowe i systematycznie dążą do ich osiągnięcia. E-learning jest bardzo efektywny, ponieważ materiał edukacyjny jest skonstruowany tak, by można było szybko i w prosty sposób przyswoić wymaganą wiedzę. Uczestnicy e-kursów mogą sprawdzać swoje postępy w nauce, a także komunikować się z innymi kursantami i brać udział w dyskusjach. Dzięki specjalnie organizowanym testom, znają też stan swojej wiedzy – mają świadomość tego, co muszą nadrobić czy poświęcić więcej czasu.

Anna Banaszkiewicz

Jeśli korzystasz z edukacji w sieci:
- wyznacz sobie stały czas nauki, przyswajaj wiedzę regularnie i systematycznie
- nie ucz się naraz całego materiału, staraj się stopniowo przyswajać kolejne jego partie
- korzystaj z wiedzy i doświadczenia innych: kontaktuj się z uczestnikami szkolenia, bierz udział w dyskusjach czy wymianie maili
- zadania próbuj rozwiązywać samodzielnie, nie korzystaj z podręczników, tylko z zasobów wiedzy, którą zdobyłeś

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB