Dodatkowe świadczenia dla pracowników

2010-11-19 15:33:31 (ost. akt: 2010-11-19 15:34:01)

Od dawna wiadomo, że w metodzie kija i marchewki bardziej skuteczna jest ta ostatnia. Wie już o tym coraz więcej pracodawców, którzy motywują swoich pracowników dobrze rozbudowanym systemem nagród i świadczeń dodatkowych.

Dodatkowe świadczenia dla pracowników

Autor zdjęcia: Dobrochna Bugiera

Jeszcze do niedawna w polskich firmach panowało przekonanie, że pensja w odpowiedniej wysokości jest skutecznym motywatorem dla pracownika. Powoli się to zmienia, choć jeszcze daleko nam do Zachodu.
W Irlandii dodatkowe świadczenia stosuje prawie 90 procent firm. Podobnie jest u naszych południowych sąsiadów, Czechów, którzy w większości otrzymują firmowe samochody, karnety na zajęcia sportowe i kulturalne czy usługi medyczne. Duże zachodnie firmy motywują swoich pracowników poprzez konferencyjny system wynagrodzeń: podwładni otrzymują pakiet różnorodnych świadczeń do wyboru.
Lista świadczeń dodatkowych jest w polskich firmach różna i zależy od charakteru zakładu, pozycji na rynku, profilu działalności czy liczby zatrudnionych osób. Inne dodatki oferują małe przedsiębiorstwa, a inne duże korporacje, szczególnie z zagranicznym kapitałem. Część pozafinansowych form wynagrodzenia często staje się narzędziami codziennej pracy (laptop, telefon czy służbowy samochód). Wtedy takie świadczenia są zastępowane karnetami na wydarzenia kulturalne czy do klubów sportowych.

Sama wypłata nie wystarczy
Jednym z popularniejszych bonusów dla pracowników jest dodatkowe ubezpieczenie oraz bezpłatna opieka medyczna. W firmach z zagranicznym kapitałem dodatek ten jest bardzo często stosowany. W wielu zakładach pracownicy mają też możliwość zaciągania kredytów na preferencyjnych warunkach, z niskim oprocentowaniem. Przed świętami można dostać bony towarowe lub kupony żywieniowe. Wiele firm dba też o czas wolny swoich podwładnych, finansując im zajęcia sportowe czy kulturalne: karnety na basen, siłownię, bilety na koncerty, do kina czy do teatru.
Osoby, które chcą podnosić swoje kwalifikacje mogą skorzystać z dofinansowania na studia podyplomowe czy różnego rodzaju kursy czy szkolenia. Firmy inwestują w ich naukę wiedząc, że nowo nabyte umiejętności podwładnych zrekompensują im poniesione nakłady finansowe. Kto wybiera się na wakacje, też powinien sprawdzić czy jego firma nie dopłaca do odpoczynku pracowników lub ich dzieci.

Zmotywowany zostanie na dłużej
Pozafinansowe sposoby wynagradzania pracowników skutecznie motywują i pozwalają na budowanie mocniejszych więzi między firmą a jej personelem. Skuteczna motywacja pozwala na zatrzymanie dobrych pracowników, co jest niezwykle istotne przy obecnym deficycie specjalistów w wielu branżach. Świadczenia na rzecz pracowników są dowodem dbałości o personel, a także wyrazem uznania i szacunku dla jego pracy. Coraz częściej takie dodatkowe formy wynagrodzenia są dopasowywane do potrzeb i osiągnięć konkretnego pracownika.
Anna Banaszkiewicz

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. yap #167803 | 80.54.*.* 12 sty 2011 20:01

    Np. w "fabryce marzeń" dają karnety na basen, raz w roku nowe opony.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz