Jak i gdzie zdobyć pieniądze na prowadzenie firmy

2010-11-24 15:21:02 (ost. akt: 2010-11-24 15:22:42)

Aby firma mogła sprawnie funkcjonować i rozwijać się niezbędne jest jej odpowiednie finansowanie. Na rynku występuje wiele różnych możliwości pozyskania funduszy zarówno przez korporacje, jak i firmy z sektora MSP.

Jak i gdzie zdobyć pieniądze na prowadzenie firmy

Autor zdjęcia: Fot. PARP

Możliwości finansowania jest wiele. Najczęściej wykorzystywanym przez przedsiębiorstwa źródłem finansowania są różnego rodzaju kredyty bankowe. Oferta banków w tym zakresie jest niezwykle różnorodna.
Bardzo atrakcyjne jest finansowanie w formie kredytu preferencyjnego. Ze względu na to, że jest on dofinansowany przez Skarb Państwa, jego koszt jest niższy od rynkowego kosztu analogicznego kredytu. Taka forma nie jest jednak dostępna dla każdego przedsiębiorstwa. Kredyt udzielany jest najczęściej na finansowanie tzw. przedsięwzięć korzystnych społecznie.

Kredyt podatkowy
Kredyt podatkowy także jest wspierany przez państwo i udzielany jest na spłatę zobowiązań podatkowych. Zwiększa to płynność finansową firmy w momencie nagromadzenia wielu jednorazowych wydatków, gdy przedsiębiorca nie ma możliwości uzyskania kredytu z innych źródeł. — Jeśli firma nie ma wiarygodnej historii kredytowej administracja państwowa lub agencje rozwoju regionalnego mogą udzielić gwarancji kredytowych — mówi Agata Brucko-Stępkowska, prezes firmy zajmującej się doradztwem finansowym. — Jest ona udzielana szczególnie wtedy, gdy kredyt zaciągany jest na wydatki o charakterze inwestycyjnym i prowadzi do zwiększenia liczby miejsc pracy.

Leasing i faktoring
Oprócz kredytów do dyspozycji mamy jeszcze leasing, który można uznać za specyficzną umowę najmu oraz faktoring. Faktoring to wykup nieprzeterminowanych wierzytelności przedsiębiorstw należnych im od odbiorców z tytułu dostaw towarów lub usług, połączony z finansowaniem klientów oraz świadczeniem na ich rzecz dodatkowych usług. Firmy factoringowe dostarczają przedsiębiorstwom środki finansowe pod nieuregulowane faktury.
W ramach finansowania z kapitałów własnych przedsiębiorstwa mogą skorzystać z pomocy funduszy venture capital. Są to wyspecjalizowane firmy zajmujące się inwestowaniem w przedsięwzięcia obarczone wysokim ryzykiem, ale zarazem umożliwiające osiągnięcie wysokiej stopy zwrotu z zainwestowanych środków. Przedmiotem ich zainteresowania są innowacyjne przedsięwzięcia o dużym potencjale.
— Dużą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że korzystanie z niego nie jest obciążone spłacaniem odsetek, jak np. kredyt, a obie strony są zainteresowane rozwojem firmy — tłumaczy Agata Brucko-Stępkowska. — Niestety, wybierając tę formę finansowania przedsiębiorstwa muszą liczyć się z częściową utratą kontroli nad firmą. Ponadto nie każde przedsiębiorstwo może skorzystać z funduszu venture capital — zazwyczaj należy spełnić szereg wysokich wymagań. kr
źródło: PARPKomentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Malwin #2121320 | 87.205.*.* 26 lis 2016 18:03

    Wiadome jest, że bez pieniędzy firma ma marny start. Jeżeli świadczymy usługi to pół biedy, gorzej jeżeli zajmujemy się handlem i potrzebujemy spory kapitał na start :/ Na pewno nie ma sensu zadłużać się po to, aby mieć firmowy samochód/samochody. Tu wystarczy wynajem długoterminowy (np. w leasetake), gdzie nową skodę citygo można już mieć za 313zł miesięcznie na okres 5 lat. Tak więc jest to niewiele, a płynność finansowa zostaje zachowana. Cała reszta, to niestety kredyt :/

    ! - + odpowiedz na ten komentarz