Hałas w pracy

2010-12-01 16:39:51 (ost. akt: 2010-12-01 16:44:00)

Wydawać by się mogło, że gdzie jak gdzie, ale w biurze hałas specjalnie nie powinien nam zagrażać. Niestety, znajdziemy go całkiem sporo. I nie zawsze jest to hałas „głośny“, dobrze słyszalny. Wiele urządzeń emituje ledwie słyszalny, a jednocześnie męczący szum.

W pomieszczeniu biurowym, w którym siedzi kilku lub kilkunastu pracowników, trudno wyobrazić sobie kompletną ciszę nawet przez krótki moment. Co jakiś czas dzwonią telefony firmowe oraz prywatne komórkowe, przychodzą interesanci. Ktoś inny nie wyobraża sobie pracy koncepcyjnej bez włączonego radia, które innych rozprasza. Na dodatek z otwartego okna dobiega gwar z ulicy.
Bez odpowiednich urządzeń pomiarowych nie jesteśmy w stanie określić, jakie natężenie hałasu najbardziej nas męczy. Trudno wymagać od pracodawcy, aby w pomieszczeniach biurowych co jakiś czas mierzyć poziom decybeli. Wiadomo, że przebywanie przez dłuższy czas w pomieszczeniu, w którym natężenie hałasu wynosi 60-70 decybeli może spowodować trwale uszkodzenie słuchu.

Rodzaje dźwięków
• Rozchodzące się w powietrzu. Ich źródłem mogą być różne odgłosy, na przykład rozmowa, muzyka, pracujące urządzenia biurowe. Cząstki powietrza wprawiane są w drgania, które następnie przenoszone są na stropy i ściany.
• Materiałowe (uderzeniowe). Powstają na skutek drgań konstrukcji domu spowodowanych na przykład uderzeniem w ścianę czy mocnym tupnięciem. Część drgań zostaje wytłumiona przez strop lub ścianę, a część przeniesiona do sąsiedniego pomieszczenia.

Jak się bronić?
W biurowcach przy ruchliwych ulicach montuje się okna, które mają specjalną izolację akustyczną. Często także „wyciszone“ są drzwi do niektórych gabinetów.
Nie każdy pracownik ma takie szczęście, aby dzielić pokój z jedną lub dwiema osobami. Zdarza się, że w dużym pomieszczeniu, nazywanym często żartobliwie dworcową poczekalnią, znajduje się kilkanaście lub więcej stanowisk pracy. Dość często praktykowanym rozwiązaniem jest oddzielenie poszczególnych stanowisk ekranami. Innym sposobem na zmniejszenie decybeli jest wyciszenie dzwonków telefonów.

HAŁAS w DECYBELACH
Obowiązująca w Polsce norma przeciwdźwiękowa ustala dopuszczalną liczbę decybeli dla różnego rodzaju pomieszczeń:
• dla gabinetów pracy umysłowej — 15 decybeli
• dla biur o małym ruchu — 35 decybeli
• dla biur zwykłych — 40 decybeli
• dla sal interesantów w urzędach, bankach itp. — 50 decybeli.

Dla przykładu:
ruchliwa ulica — 70
cicha rozmowa — 40
tykanie zegara, szelest papieru, szept — 30.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB