Odpoczynek w pracy to nie przywilej, to prawo!

2010-12-05 15:28:38 (ost. akt: 2010-12-05 15:29:40)

Zmęczenie i stres dopadają w pracy niemal każdego. Jednak ich negatywne skutki można ograniczyć. Wystarczy kilka chwil odpoczynku i relaksu. Jak to zrobić, gdy robota dosłownie nas przygniata?

Odpoczynek w pracy to nie przywilej, to prawo!

Autor zdjęcia: Dobrochna Bugiera

Odpoczynek w pracy nie jest przywilejem, ale prawem. Każdy, kto pracuje przez co najmniej 6 godzin, ma prawo do 15-minutowej przerwy. Jednak to, w jaki sposób odpoczywamy, może mieć duży wpływ na jakość dalszej pracy. Przerwa w pracy może motywować do działania, ale też zniechęcić do dalszej aktywności.

Kino biurowe
Na Zachodzie tak zwana przestrzeń relaksu jest już standardem. W Polsce jak na razie jest to domena dużych firm i korporacji. Setki pracowników potrzebują miejsca do odpoczynku, odprężenia i relaksu. Służą temu specjalne pokoje wypoczynkowe, wyposażone w wygodne kanapy i sprzęt grający. Pracownicy niektórych firm mają do dyspozycji nawet kino domowe, stoły do ping-ponga czy konsole do gier. Wszystko po to, by do swoich zadań powrócili ze świeżym umysłem i nowymi pomysłami. Niestety, takie udogodnienia nadal są rzadkością. W większości polskich firm pracownikom muszą wystarczyć pokoje socjalne. Dlaczego? Pracodawcy nie widzą jeszcze korzyści, a obawiają się rozprężenia, które mogłoby powstać po wprowadzeniu niekonwencjonalnych metod wypoczynku. Nie zdają sobie sprawy, że nawet krótka zmiana otoczenia pozytywnie działa na twórcze myślenie i kreatywność podwładnych.

Spacer po korytarzu
Najczęstszą formą relaksu pozostaje więc internet i spacer po biurze. Przechadzka po świeżym powietrzu zwykle ogranicza się do wypalenia papierosa. Choć przy obecnych zaostrzonych przepisach, także dymek jest utrudniony.

Relaksacyjne sprzątanie
Aby się zrelaksować, niekoniecznie trzeba odchodzić od miejsca pracy. Czasem wystarczy zrobić porządek na biurku — bałagan niepotrzebnie nas stresuje. Po każdej godzinie nieustannej pracy warto robić sobie 2-3 minutowe przerwy na ćwiczenia relaksacyjne lub rozciągające. Dobre działanie odprężające i rozluźniające mają ćwiczenia oddechowe - kilka powolnych i głębokich oddechów pomaga pozbyć się nagromadzonego napięcia. Przydać się mogą także piłeczki antystresowe lub kule chińskie, które nie tylko relaksują, ale też pobudzają do twórczego myślenia. Sposobów na relaks w pracy jest wiele, warto z nich korzystać po to, by wraz ze stresem i zmęczeniem nie zabierać pracy do domu. kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB