"Zadzwonimy do pana"? Tylko 17% polskich firm odpowiada odrzuconym kandydatom

2016-04-13 13:47:35 (ost. akt: 2016-04-13 13:54:37)
Zadzwonimy do pana? Tylko 17% polskich firm odpowiada odrzuconym kandydatom

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Kandydaci biorący udział w procesie rekrutacyjny wolą dostać od rekrutera odpowiedź odmowną, niż nie otrzymać żadnej wiadomości. Odrzuconym osobom odpowiada jednak niewiele polskich firm. A warto. Badania pokazują, że pozytywne doświadczenia wyniesione przez kandydatów z rozmowy o pracę wpływają na dobre postrzeganie marki.

Według badań Koalicji na rzecz Przyjaznej Rekrutacji aż 67% pracodawców w ogóle nie kontaktuje się z osobami odrzuconymi w procesie rekrutacji. 33% – tłumaczy kandydatom, dlaczego nie zostali przyjęci na dane stanowisko, ogranicza się jednak najczęściej do tej grupy osób, które były zaproszone na rozmowę kwalifikacyjną. Informację wszystkim uczestnikom procesu rekrutacyjnego przekazuje tylko 17% firm.

Osoby, które odpadły już na etapie selekcji CV, bardzo często nie otrzymują żadnej odpowiedzi. To błąd! „Pracodawcy przekazujący informację zwrotną są zapamiętywani pozytywnie. Wciąż jest ich mało, dlatego firmy decydujące się na wdrożenie takiej praktyki mogą wyróżnić się na rynku. Łatwiej wówczas pozyskać wykwalifikowaną kadrę. Dobra opinia firmy zachęci potencjalnych pracowników do aplikowania, co pozwoli jej stworzyć własną bazę talentów” – stwierdza Izabela Bartnicka z firmy rekrutacyjnej.

Ponad 80% pracodawców deklaruje, że zachowuje CV odrzuconych kandydatów w swojej bazie. 1/3 firm kontaktuje się z tymi osobami, gdy szuka specjalisty na inne stanowisko. Warto więc dawać sobie dodatkową szansę i zgadzać się, by nasza kandydatura była rozpatrywana w kolejnych procesach rekrutacyjnych danej firmy.


infowire.pl

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. kubasiewicz.pl #1976031 | 46.171.*.* 14 kwi 2016 15:45

    Tak to już jest niestety, że niewiele firm przesyła informację zwrotną do kandydata. Oczywistym jest to, że do kandydata odrzuconego w procesie rekrutacyjnym bo do tego zaakceptowanego oczywiście dzwonią :)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz