Pracownik wynajęty na chwilę

2016-04-18 06:57:42 (ost. akt: 2016-04-18 06:58:11)
Pracownik wynajęty na chwilę

Autor zdjęcia: pixabay.com

Pracownik tymczasowy kojarzy się z osobami, które wykonują prace dorywcze. Nie jest tak jednak do końca. Tego typu osoby zatrudniane są przez agencje pracy tymczasowej.

Kim jest pracownik tymczasowy? Jest to osoba zatrudniona przez agencję pracy tymczasowej jedynie w celu wykonywania pracy na rzecz i pod nadzorem klienta agencji. Taka osoba zatrudniana jest na podstawie umowy o pracę lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy.

Pracownikowi tymczasowemu nie może być powierzone wykonywanie pracy: szczególnie niebezpiecznej, na stanowisku pracy, na którym jest zatrudniony pracownik uczestniczący w strajku, na stanowisku pracy, na którym, w okresie ostatnich trzech miesięcy zwolniono pracownika z przyczyn z nim niezwiązanych. Podpisując umowę z agencją powinniśmy zawrzeć na piśmie najważniejsze ustalenia: rodzaj pracy, która ma być powierzona pracownikowi tymczasowemu,wymagania kwalifikacyjne konieczne do wykonywania pracy, która ma być powierzona pracownikowi tymczasowemu, przewidywany okres wykonywania pracy tymczasowej, wymiar czasu pracy pracownika tymczasowego oraz miejsce wykonywania pracy tymczasowej. Natomiast sama umowa powinna zawierać: strony, rodzaj umowy. datę zawarcia, wskazywać pracodawcę użytkownika, wskazywać ustalony okres wykonywania pracy, wynagrodzenie i termin jego wypacania.

Pracownik tymczasowy posiada szereg praw, których większość pokrywa się z tymi, które posiadają pracownicy etatowi. Powinien być tak samo traktowany jak inni zatrudnieni, a warunki, w których pracuje powinny być takie same jak innych wykonujących swoje obowiązki. Pracodawca nie może odmawiać mu dostępu do szkoleń podnoszących kwalifikacje. Pracownikowi zatrudnionemu przez agencję pracy przysługuje również urlop wypoczynkowy.
Odpowiedzialność materialną za szkody dokonane przez pracownika ponosi natomiast agencja, która która go zatrudnia. Może jednak dochodzić odszkodowania za wypłacone zadośćuczynienie.

kraw

Komentarze (2)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pracownik tymczasowy #2111590 | 88.199.*.* 12 lis 2016 23:53

    Pracownikowi zatrudnionemu przez agencję pracy przysługuje również urlop wypoczynkowy.. Ciekawe zagadnienie ktoś tu napisał, bez żadnej podstawy prawnej ! Pracuję już trzeci miesiąc, jako pracownik tymczasowy ! Umowa nie przewiduje żadnego urlopu ! Kodeks Pracy nie ma zastosowania w stosunku do pracownika tymczasowego !

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. jan. #2053257 | 178.36.*.* 25 sie 2016 22:07

    Taki tymczasowy pracownik, wynajęty na chwilę, na przykład sprzedawczyni w ' sieciówce ' może pracować nawet w dni świąteczne, wolne od handlu i wszystko jest zgodne z ' prawem '.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz