Pracodawca może zakazać dodatkowej pracy

2016-05-04 15:12:42 (ost. akt: 2016-05-04 15:12:48)
Pracodawca może zakazać dodatkowej pracy

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Prowadzisz dodatkową działalność zarobkową po godzinach pracy? Pracodawca może w to ingerować i zażądać niekiedy zaniechania tej działalności. Sprawdź, jakie prawa ci przysługują.

Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca ma prawo zakazać pracownikowi wykonywania działalności konkurencyjnej. Zakaz ten może obowiązywać nie tylko w czasie trwania stosunku pracy, lecz także po jego ustaniu. W obu przypadkach jest wymagane zawarcie pisemnej umowy.

„Jeśli chodzi o pracownika, którego dotyczy zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy, a który odszedł z firmy, szef jest zobowiązany do wypłacania mu czasowo odszkodowania w wysokości co najmniej 25% jego wynagrodzenia. Jest to rodzaj rekompensaty za to, że pracownik nie może przez ustalony okres podjąć działalności konkurencyjnej. Odszkodowania tego mamy prawo domagać się nawet, jeżeli nie wspomina o tym umowa” – mówi adwokat Michał Włodarczyk.

Natomiast jeśli dodatkowa praca wykonywana przez pracownika nie jest konkurencyjna dla szefa, zdaniem niektórych komentatorów nie może on jej podwładnemu zakazać. „Obecnie przeważa jednak pogląd, że w szczególnych okolicznościach pracodawca ma prawo umówić się z pracownikiem, że nie będzie on wykonywał innej działalności zarobkowej bądź będzie mógł to robić wyłącznie za wcześniejszą zgodą szefa. Przy czym zawarcie takiej umowy musi być uzasadnione ważnym interesem przedsiębiorstwa” – stwierdza ekspert.


infowire.pl

Komentarze (4)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. kolo #1987079 | 83.15.*.* 5 maj 2016 11:12

    poza etatem zawsze coś rzeźbiłem i nie mam zamiaru przestać, obojętnie ile by płacili.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. to #1987005 | 217.99.*.* 5 maj 2016 09:25

    To tak jest z pracownikami firm naprawczych "mechanicy motoryzacyjni" pracują "8" godzin w firmie a po pracy w "garażu" z częściami "klienta" też pracują !!! .

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)