Załatwiasz prywatne sprawy w pracy? Pracodawca może cię za to zwolnić

2016-06-16 15:11:56 (ost. akt: 2016-06-16 15:12:03)
Załatwiasz prywatne sprawy w pracy? Pracodawca może cię za to zwolnić

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Twój szef może kontrolować, co robisz w czasie pracy na komputerze służbowym, i zwolnić cię, jeżeli okaże się, że załatwiasz wtedy sprawy prywatne. Jednak warto wiedzieć, że prawo pracodawcy do przeprowadzania kontroli nie jest nieograniczone.

„Zgodnie z prawem pracodawca może sprawdzać, co jego podwładni robią na komputerach służbowych, o ile wcześniej o tych kontrolach poinformuje. Pracownicy muszą wiedzieć również, jak one wyglądają i czemu służą. Zazwyczaj chodzi o ochronę tajemnicy przedsiębiorstwa oraz sprawdzenie, czy sprzęt służbowy nie jest używany w celach prywatnych. Istotne jest też to, że kontrole nie mogą być permanentne” – mówi adwokat Michał Włodarczyk.

Jeśli pracodawca ukrywał przed pracownikiem, że jego korespondencja elektroniczna była sprawdzana, może on wystąpić na drogę sądową z oskarżeniem o naruszenie prawa do prywatności. „Z kolei jeżeli pracownik został dokładnie poinformowany o kontroli, jej przebiegu i celach, a złamał nałożony zakaz i wykorzystywał pocztę służbową do celów prywatnych, wówczas pracodawca ma prawo wypowiedzieć umowę o pracę, a w sytuacji gdy został naruszony ważny interes firmy, może rozwiązać współpracę bez wypowiedzenia” – informuje ekspert.


infowire.pl

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. as #2012138 | 79.186.*.* 17 cze 2016 10:43

    tzn,że baby już nie będą w pracy siedzialy na czacie i polowaly na chlopów?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz